Astronomové detekovali poprvé hliník v blízkosti protohvězdy. Napoví o vzniku sluneční soustavy

S pomocí submilimetrové observatoře ALMA se vědcům podařilo poprvé detekovat molekuly s atomy hliníku v blízkosti mladé hvězdy. Vědci předpokládají, že sloučeniny hliníku byly součástí prvních pevnými objektů, které se formovaly při vzniku sluneční soustavy. Nový objev by jim tak mohl umožnit lépe pochopit procesy, které vedou ke vzniku prvních zrnek prachu v okolí mladých hvězd, z nichž vzniká materiál pro formaci planet.

Mlhoviny Orionu

Mlhoviny Orionu známá také jako M42 je červeně zbarvená v pravé části obrázku, uprostřed se nachází menší, tmavší mlhovina M43, a v levé části je modrá mlhovina NGC 1977. Tato oblast je pouze malým výřezem této oblasti zrodu nových hvězd vzdálené asi 1 600 světelných let.Pozorovaná hvězda Orion KL Source I se nachází v regionu intenzivního vzniku nových hvězd v mlhovině Orion. V okolí této hvězdy detekovala observatoř ALMA konkrétně oxid hlinečnatý (AlO), a to zejména v místech s vyššími teplotami. To by mohlo podle vědců znamenat, že v chladnějších oblastech v okolí hvězdy už došlo ke kondenzaci plynů do pevných látek. V pevném skupenství by totiž molekuly hliníku nebylo možné touto metodou detekovat.

Stejný tým vědců má nyní v plánu pozorování dalších mladých hvězd, u kterých budou hledat další detekce atomů hliníku. Data budou následně porovnána s výzkumem přímo ve sluneční soustavě, kde mise Hayabusa2, OSIRIS-REx nebo New Horizons zkoumají planetky s podobným složením jako měly objekty, ze kterých vznikly dnešní planety.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Chemie