do not follow here
Uran < LIVING fUTURE

Nové snímky prstenců Uranu poprvé odhalily jejich teplotu

Dva výkonné teleskopy z jižní Ameriky (ALMA a VLT) vyprodukovaly nové snímky prstenců planety Uran. Nová pozorování umožnila vědcům poprvé změřit teplotu prstenců planety: chladivých -196 °C. Pomohla také upřesnit složení prstenců a jejich strukturu. Planeta Uran byla ze Země zatím navštívena pouze jednou, když kolem ní v roce 1986 proletěla vesmírná sonda Voyager 2, všechna následná pozorování byla provedena ze Země nebo její oběžné dráhy.Prstence Uranu jsou na rozdíl od známějších saturnových tenké a nevýrazné. Dosavadní pozorování odhalila 10 tenkých a 3 tlustší prstence a také několik drobných měsíců mezi nimi. 

Nová měření ukazují, že prstence Uranu jsou složeny z kusů kamení o velikosti golfového míčku a chybí v nich částice prachu, které jsou běžné v prstencích ostatních planet. Potvrzuje se také, že materiál, který tvoří prstence Uranu, je tmavý a neodráží příliš světla jako je tomu například u prstenců Saturnu, které jsou tvořeny z velké části kusy ledu.

Vědci očekávají, že nové informace o Uranu a jeho bezprostředním okolí budou moci zjistit po vypuštění výkonného vesmírného teleskopu Jamese Webba za dva roky. Aktuálně nicméně není ve vývoji žádná konkrétní mise, která by systém navštívila. Existuje sice několik rozpracovaných konceptů, i pokud by došlo k brzkému schválení nějaké mise, vesmírná sonda by k Uranu zřejmě nedoletěla dřív než kolem roku 2040.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Uran

Načítám stránku...
x zrušit