Dragon i Starliner by mohly letět k ISS s posádkou v listopadu
Aktuální plány NASA ukazují, jak by mohly létat první soukromé vesmírné lodě k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde nicméně pouze o plány a volné sloty na ISS, nikoliv o stanovená data, kdy by měly lodě skutečně letět. Aktuálně mezi sebou soutěží Boeing s lodí Starliner a SpaceX s lodí Crew Dragon o to, kdo jako první vynese astronauty na oběžnou dráhu. Obě lodi by podle těchto údajů mohly letět k ISS s posádkou ještě letos, tedy pokud nedojde ke komplikacím. A k těm v tomto oboru dochází často.
Plány startů lodí k ISS
- 17. září 2019: první nepilotovaný let Starlineru
- 15. listopadu 2019: první let lodi Crew Dragon s posádkou
- 30. listopadu 2019: první let lodi Starliner s posádkou
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Vesmírné lodě
Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice
Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.
celý článekPrototyp Starship SN9 prošel druhým a třetím statickým zážehem před blížícím se letem do výšky několika kilometrů
Před připravovaným testovacím letem do výšky 12,5 kilometru prošel v noci na čtvrtek prototyp SN9 dvěma statickými zážehy. Oznámil to Elon Musk na svém twitterovém účtu. Oba zážehy motorů proběhly úspěšně a bez komplikací. Samotný let, který naváže na prosincový let prototypu SN8, tak lze očekávat během několika dní.
Prototyp Starship SN9 zažehl poprvé své motory, zatím při statickém testu
Nejnovější varianta vesmírné lodi Starship podstoupila ve čtvrtek tzv. statický zážeh, při kterém dochází k zažehnutí motorů na krátkou dobu, ale prototyp ještě zůstává na svém místě. Tento test znamená, že se Starship brzy pokusí o další atmosférický let, který naváže na prosincový let prototypu SN8 do výšky přes 10 kilometrů. SN9 by mohla vzlétnout během několika dní, přesné datum ale zatím stanoveno nebylo.
celý článekNákladní loď Cygnus opustila vesmírnou stanici. Čeká ji prodloužená mise na oběžné dráze
Automatická nákladní loď Cygnus společnost Northrop Grumman ve středu podle plánu opustila Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Cygnus nyní míří na 20denní prodlouženou misi, při které bude zkoumáno chování ohně v prostředí mikrogravitace.
Evropská vesmírná agentura zadala výrobu automatické vesmírné lodi Space Rider, poletí za 2 roky
Evropská vesmírná agentura aktuálně nedisponuje žádnými vesmírnými loděmi, to by se nicméně mělo změnit s vývojem Space Rideru. Tato malá robotická loď bude létat na oběžnou dráhu na raketách Vega-C a bude moci unést až 800 kilogramů nákladu. Bude přitom opakovatelně použitelná a ve vesmíru vydrží až 2 měsíce. ESA v prosinci podepsala první kontrakty na vývoj, který bude zakončen první misí, která je aktuálně plánována na třetí kvartál roku 2023.
celý článekAutomatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm
Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.
celý článekStarship SN9 se posouvá na startovací rampu, naváže na úspěch explodovaného prototypu SN8
Nový prototyp vesmírné lodi Starship se chystá na startovací rampu v areálu Boca Chica v Texasu, kde SpaceX obří vesmírnou loď vyvíjí. Podobně jako její předchůdce SN8, má i SN9 letět do výšky 12,5 kilometru, tento testovací let by mohl proběhnout ještě letos. Následující testy by potom měly probíhat při letu do výšky mezi 15 a 20 kilometry.
celý článek