NASA pošle na Titan létající dron, který bude zkoumat tamní hustou atmosféru i jezera

28. 6. 2019
Dragonfly Titan

Americká vesmírná agentura NASA ve čtvrtek oznámila výběr nové mise k realizaci. Létající sonda Dragonfly bude zkoumat největší měsíc planety Saturn Titan, který má velmi hustou atmosféru a jezera na svém povrchu. K Saturnu by měla stříbra sonda odletět v roce 2026 a dorazí ke svému cíli v roce 2034.Nejde o úplně první planetární sondu, která bude létat, už v příštím roce poletí na Mars nový rover Mars 2020, který bude doprovázet malá helikoptéra. Půjde však pouze o doplněk k misi s jedním malým rotorem a omezeným počtem vzletů. Na rozdíl od toho Dragonfly bude na Titanu operovat 2,7 roku a létat bude celá sonda.

Titan je největší měsíc planety Saturn a jediný měsíc ve sluneční soustavě s hustou atmosférou. Jeho atmosféra je dokonce 4x hustější než ta na Zemi. Díky tomu a nižší gravitaci bude pro sondu snadnější se udržet ve vzduchu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Dragonfly

Létající sonda Dragonfly odletí na průzkum Titanu o rok později než se plánovalo

28. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Létající sonda Dragonfly odletí na průzkum Titanu o rok později než se plánovaloDragonfly, neboli Vážka, je plánovaná mise NASA k Titanu, největšímu měsíci planety Saturn. Původně měla odstartovat v roce 2026, kvůli finančním problémům však NASA odkládá start o rok.

Jezera na Titanu by mohla zkoumat robotická ponorka, nejdřív ale přijde na řadu létající sonda

11. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Jezera na Titanu by mohla zkoumat robotická ponorka, nejdřív ale přijde na řadu létající sondaTým vědců vedený Stevenem Olesonem pracuje na konceptu robotické ponorky, která by mohla zkoumat svět pod hladinou jezer na Titanu, měsíci planety Saturn. Mise ponorky k Titanu by mohla předcházet studiu podpovrchových oceánů na jiných místech sluneční soustavy, která jsou hůře dostupná (například Europa nebo Enceladus). Titan je totiž po Zemi jediné místo ve sluneční soustavě, kde jsou tekutiny přímo na povrchu a není třeba se k nim provrtávat.

celý článek