Začíná vývoj malého detektoru gravitačních vln, vejde se na stůl

Vědci pozorují gravitační vlny od roku 2015 a jejich výzkum přinesl do astronomie revoluci. Detektory gravitačních vln ale dosahují velikosti doslova kilometrů a je jich po světě jen pár. Nový přístup k detekci gravitačních vln by však mohl vést k výrazně menším zařízením, a také detekci jiných událostí ve vzdáleném vesmíru.

Kolize černých děr podle gravitačních vln

Kolize černých děr podle gravitačních vln Doposud detekované kolize černých děr (listopad 2017). Vertikální osa ukazuje masu objektů, které do kolize vstupovaly a vystupovaly. U druhé kolize zleva s tečkovanými obrysy se jedná o kolizi neutronových hvězd.Vědci z Northwestern University oznámili vývoj zcela nového detektoru s označením Levitated Sensor Detector (LSD). Vývoj by měl trvat dva roky.

Velké detektory jako LIGO a VIRGO mají dvě ramena ve tvaru písmene L, ve kterých je laser, který velmi přesně měří délku těchto ramen. Projde-li některým z nich gravitační vlna, laseru trvá o něco déle dosáhnout druhého konce a gravitační vlna je zachycena. Většinou se jedná o narušení časoprostoru způsobené kolizí černých děr, podařilo se však už detekovat i kolizi neutronových hvězd.

Nově vyvíjený detektor je také ve tvaru L, místo laseru jsou však uvnitř poletující částice. Ty jsou drženy na místě pomocí radiace a měly by být znatelně vychýleny, když jimi projde gravitační vlna. Vědci si od tohoto detektoru slibují detekci gravitačních vln způsobených menšími objekty než je tomu u velkých detektorů. Mohli bychom tak sledovat kolize stelárních černých děr nebo možná i běžných hvězd.

Vědci zatím neví co a zda vůbec něco s novým detektorem zachytí. Pokud ale budou úspěšní přinesou do astronomie zcela nový přístroj a možnost pozorování vesmíru, kterou dnes nemáme k dispozici. Vesmír je podle vědců doslova protkaný různými gravitačními vlnami, podobně jako hladina rybníka při dešti. Stačí se pouze naladit na ti správnou vlnu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Gravitační vlny