Organizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitací

Organizace Gateway Foundation představila veřejnosti své plány na výstavbu komerční orbitální stanice. Von Braun Space Station se má skládat z 24 segmentů poskládaných do rotujícího kruhu, z nichž některé budou sloužit jako hotel a jiné mohou být pronajímány k výzkumu. Rotací celé stanice potom bude zajištěna gravitace podobná jako na povrchu Měsíce. Podle aktuálních plánů by mohla stanice přijmout první návštěvníky už v roce 2025.

Orbitální stanice Von Braun

Orbitální stanice Von Braun Ilustrace komerční vesmírné stanice Von Braun organizace Gateway Foundation.Stanice Von Braun by mohla být první komerční orbitální stanicí, i když plánů na výstavbu orbitálních zařízení je více. Aktuálně však jde o jeden z mála programů na výstavbu rotujícího zařízení, které bude generovat umělou gravitaci. Síla gravitace má být regulovatelná podle toho, jak rychle bude stanice rotovat.

Stanice bude vystavěna kolem dvou nosných prstenců: vnitřního, u kterého budou kotvit vesmírné lodě a vnějšího, který bude osázen ubytovacími kabinami. Vnější prstenec bude mít v průměru 190 metrů. Kabiny na něm usazené budou různých typů: fitcentrum, kuchyně, bary, restaurace, ubytování pro posádku a hosty hotelu a pronajímatelné moduly pro výzkum. Podle plánů organizace Gateway Foundation by mohlo stanici obývat až 400 lidí.Na videu, které stanici představuje, lze pozorovat vesmírné lodě Starship společnosti SpaceX a malé raketoplány Dreamchaser společnosti Sierra Nevada. Obě lodě jsou zatím ve vývoji, ale do roku 2025, kdy by měl začít provoz stanice, by měly být v provozu. Právě vývoj soukromých vesmírných lodí v posledních letech umožňuje reálné fungování dalších komerčních zařízení na oběžné dráze.

Plány Gateway Foundation jsou smělé a budou vyžadovat vyzkoušení hned několika různých technologií, které dnes nejsou ve vesmíru používány. Například už sama uměle vytvořená gravitace zatím nebyla ve vesmíru nikdy pořádně vyzkoušena (kromě misí Gemini v 60. letech). Vystavět takto velkou rotující orbitální stanici tedy jistě nebude jednoduché a bude možné snad jen za přispění nových raket jako je Super Heavy, kterou nyní vyvíjí společnost SpaceX a která bude schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad až 150 tun.

Podobně ambiciózních projektů se v posledních letech objevilo velké množství a žádný zatím nedozrál do fáze reálné výstavby ani přípravy. Doufejme, že tomu tak nebude v tomto případě. Pokud bude stanice vystavěna, možná už vy si budete moci za pár let koupit dovolenou na oběžné dráze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Oběžná dráha

Hledání díry v plášti Mezinárodní vesmírné stanice pokračuje, mezitím dorazila várka čerstvého vzduchu

6. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Hledání díry v plášti Mezinárodní vesmírné stanice pokračuje, mezitím dorazila várka čerstvého vzduchuBěhem víkendu se posádka ISS dál pokoušela najít, kudy ze stanice uniká vzduch. Zdá se, že problém by se mohl nacházet v zadní části ruského modulu Zvezda, který je jeden z nejstarších na stanici. Mezitím v pondělí automatická nákladní loď Cygnus přivezla další zásoby vzduchu, který nyní vydrží minimálně do jara příštího roku.

V polovině května poletí znovu do vesmíru armádní mini-raketoplán X-37B

1. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

V polovině května poletí znovu do vesmíru armádní mini-raketoplán X-37BAmerické vesmírné síly se připravují na další vypuštění malého automatického raketoplánu X-37B. Aktuálně je start rakety Atlas V plánován na 16. května. Půjde celkem o šestý start některého ze dvou raketoplánů. Při poslední misi strávil raketoplán X-37B na oběžné dráze dva roky.

Raketa Sojuz úspěšně vynesla 34 družic OneWeb pro poskytování orbitálního internetu

7. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Ruská raketa Sojuz vynesla ve čtvrtek z Kazachstánu na oběžnou dráhu první velkou dávku družic pro poskytování globálního internetu OneWeb. Tato služba bude konkurencí konstelaci Starlink společnosti SpaceX. Společnost OneWeb plánuje v tomto roce ještě dalších 10 startů.

Družici Spaceway-1 by mohla explodovat baterie, její operátor proto požádal o svolení k navýšení oběžné dráhy

27. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Problémy s baterií by mohly způsobit explozi družice Spaceway-1, která poskytuje televizní signál nad Aljaškou. Družice vyrobená Boeingem letěla do vesmíru v roce 2005 a měla původně sloužit 12 let, má však pořád dost paliva a proto slouží dál. Operátor AT&T nyní požádal o povolení zvýšit oběžnou dráhu z geostacionární orbity o 300 km výše, aby případná exploze nemohla ohrozit další družice.

Společnost SpaceX získala kontrakt na vypuštění egyptského satelitu

26. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Společnost SpaceX získala kontrakt na vypuštění egyptského satelituSpaceX a egyptský satelitní operátor Nilesat podepsali dohodu na vypuštění komunikační družice Nilesat 301. Družice poletí na raketě Falcon 9 začátkem roku 2022.

Další družice pro poskytování internetu, tentokrát od společnosti OneWeb, poletí do vesmíru v lednu

20. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Podobně jako SpaceX se svým projektem Starlink, chce poskytovat internet z oběžné dráhy také společnost OneWeb ve spolupráci s Airbusem. Po první šestici družic ze začátku tohoto roku poletí do vesmíru s měsíčním zpožděním. Více než 30 satelitů poletí z kosmodromu Bajkonur na raketě Sojuz v lednu.

celý článek

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tisku

16. 7. 2019

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tiskuNASA v minulém týdnu udělila kontrakt na 73,7 milionů dolarů kalifornské společnosti Made in Space. Společnost peníze využije na přípravu prototypu družice Archinaut, která na oběžné dráze vyrobí zcela nové zařízení pomocí 3D tisku. První test by mohl proběhnout v roce 2022, kdy by mohla zařízení vynést na oběžnou dráhu raketa Electron.

celý článek