do not follow here
Oběžná dráha < LIVING fUTURE

Organizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitací

Organizace Gateway Foundation představila veřejnosti své plány na výstavbu komerční orbitální stanice. Von Braun Space Station se má skládat z 24 segmentů poskládaných do rotujícího kruhu, z nichž některé budou sloužit jako hotel a jiné mohou být pronajímány k výzkumu. Rotací celé stanice potom bude zajištěna gravitace podobná jako na povrchu Měsíce. Podle aktuálních plánů by mohla stanice přijmout první návštěvníky už v roce 2025.Stanice Von Braun by mohla být první komerční orbitální stanicí, i když plánů na výstavbu orbitálních zařízení je více. Aktuálně však jde o jeden z mála programů na výstavbu rotujícího zařízení, které bude generovat umělou gravitaci. Síla gravitace má být regulovatelná podle toho, jak rychle bude stanice rotovat.

Stanice bude vystavěna kolem dvou nosných prstenců: vnitřního, u kterého budou kotvit vesmírné lodě a vnějšího, který bude osázen ubytovacími kabinami. Vnější prstenec bude mít v průměru 190 metrů. Kabiny na něm usazené budou různých typů: fitcentrum, kuchyně, bary, restaurace, ubytování pro posádku a hosty hotelu a pronajímatelné moduly pro výzkum. Podle plánů organizace Gateway Foundation by mohlo stanici obývat až 400 lidí.Na videu, které stanici představuje, lze pozorovat vesmírné lodě Starship společnosti SpaceX a malé raketoplány Dreamchaser společnosti Sierra Nevada. Obě lodě jsou zatím ve vývoji, ale do roku 2025, kdy by měl začít provoz stanice, by měly být v provozu. Právě vývoj soukromých vesmírných lodí v posledních letech umožňuje reálné fungování dalších komerčních zařízení na oběžné dráze.

Plány Gateway Foundation jsou smělé a budou vyžadovat vyzkoušení hned několika různých technologií, které dnes nejsou ve vesmíru používány. Například už sama uměle vytvořená gravitace zatím nebyla ve vesmíru nikdy pořádně vyzkoušena (kromě misí Gemini v 60. letech). Vystavět takto velkou rotující orbitální stanici tedy jistě nebude jednoduché a bude možné snad jen za přispění nových raket jako je Super Heavy, kterou nyní vyvíjí společnost SpaceX a která bude schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad až 150 tun.

Podobně ambiciózních projektů se v posledních letech objevilo velké množství a žádný zatím nedozrál do fáze reálné výstavby ani přípravy. Doufejme, že tomu tak nebude v tomto případě. Pokud bude stanice vystavěna, možná už vy si budete moci za pár let koupit dovolenou na oběžné dráze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Oběžná dráha
Načítám stránku...
x zrušit