Organizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitací

Organizace Gateway Foundation představila veřejnosti své plány na výstavbu komerční orbitální stanice. Von Braun Space Station se má skládat z 24 segmentů poskládaných do rotujícího kruhu, z nichž některé budou sloužit jako hotel a jiné mohou být pronajímány k výzkumu. Rotací celé stanice potom bude zajištěna gravitace podobná jako na povrchu Měsíce. Podle aktuálních plánů by mohla stanice přijmout první návštěvníky už v roce 2025.

Orbitální stanice Voyager

Orbitální stanice Voyager Ilustrace komerční vesmírné stanice Voyager (dříve Von Braun space station) organizace Gateway Foundation.Stanice Von Braun by mohla být první komerční orbitální stanicí, i když plánů na výstavbu orbitálních zařízení je více. Aktuálně však jde o jeden z mála programů na výstavbu rotujícího zařízení, které bude generovat umělou gravitaci. Síla gravitace má být regulovatelná podle toho, jak rychle bude stanice rotovat.

Stanice bude vystavěna kolem dvou nosných prstenců: vnitřního, u kterého budou kotvit vesmírné lodě a vnějšího, který bude osázen ubytovacími kabinami. Vnější prstenec bude mít v průměru 190 metrů. Kabiny na něm usazené budou různých typů: fitcentrum, kuchyně, bary, restaurace, ubytování pro posádku a hosty hotelu a pronajímatelné moduly pro výzkum. Podle plánů organizace Gateway Foundation by mohlo stanici obývat až 400 lidí.Na videu, které stanici představuje, lze pozorovat vesmírné lodě Starship společnosti SpaceX a malé raketoplány Dreamchaser společnosti Sierra Nevada. Obě lodě jsou zatím ve vývoji, ale do roku 2025, kdy by měl začít provoz stanice, by měly být v provozu. Právě vývoj soukromých vesmírných lodí v posledních letech umožňuje reálné fungování dalších komerčních zařízení na oběžné dráze.

Plány Gateway Foundation jsou smělé a budou vyžadovat vyzkoušení hned několika různých technologií, které dnes nejsou ve vesmíru používány. Například už sama uměle vytvořená gravitace zatím nebyla ve vesmíru nikdy pořádně vyzkoušena (kromě misí Gemini v 60. letech). Vystavět takto velkou rotující orbitální stanici tedy jistě nebude jednoduché a bude možné snad jen za přispění nových raket jako je Super Heavy, kterou nyní vyvíjí společnost SpaceX a která bude schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad až 150 tun.

Podobně ambiciózních projektů se v posledních letech objevilo velké množství a žádný zatím nedozrál do fáze reálné výstavby ani přípravy. Doufejme, že tomu tak nebude v tomto případě. Pokud bude stanice vystavěna, možná už vy si budete moci za pár let koupit dovolenou na oběžné dráze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha

Rusko ve čtvrtek poslalo na oběžnou dráhu nový modul pro ISS, cesta potrvá 8 dní

Nový modul Nauka (Multipurpose Laboratory Module, MLM) má podle plánů rozšířit Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Původně měl letět do vesmíru už v roce 2007, ale jeho start byl opakovaně odkládán. Nauka rozšíří prostory pro vědecké experimenty na stanici, má také vlastní dokovací zařízení. Společně s Naukou letí k ISS také evropské robotické rameno.

celý článek

Vesmírný turismus se rozvíjí: SpaceX plánuje další komerční misi na oběžnou dráhu. Už letos

Jared Isaacman, americký miliardář a pilot, si u SpaceX domluvil vlastní vesmírnou misi s lodí Crew Dragon. On a tři další cestující se už letos v říjnu podívají na oběžnou dráhu. Na rozdíl od mise společnosti Axiom Space, která je plánována na začátek příštího roku, ale zřejmě nepoletí na ISS. Prostřednictvím této mise chce miliardář získat 200 milionů dolarů pro dětskou nemocnici St. Judes v americkém Memphisu.

celý článek

Astronauti na ISS dokončili 4 roky trvající výměnu baterií stanice

Dvojice astronautů v neděli dokončila výměnu starých baterií orbitálního komplexu za nové. Původní nikl-vodíkové baterie byly nahrazeny moderními lithium-iontovými. Nové baterie jsou výrazně výkonnější - je jich potřeba jen polovina. ISS je využívá, když se zrovna nachází na noční straně zeměkoule a nemůže generovat elektřinu svými obřími solárními panely.

celý článek

Nákladní loď Cygnus opustila vesmírnou stanici. Čeká ji prodloužená mise na oběžné dráze

Automatická nákladní loď Cygnus společnost Northrop Grumman ve středu podle plánu opustila Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Cygnus nyní míří na 20denní prodlouženou misi, při které bude zkoumáno chování ohně v prostředí mikrogravitace.

celý článek

Hledání díry v plášti Mezinárodní vesmírné stanice pokračuje, mezitím dorazila várka čerstvého vzduchu

Během víkendu se posádka ISS dál pokoušela najít, kudy ze stanice uniká vzduch. Zdá se, že problém by se mohl nacházet v zadní části ruského modulu Zvezda, který je jeden z nejstarších na stanici. Mezitím v pondělí automatická nákladní loď Cygnus přivezla další zásoby vzduchu, který nyní vydrží minimálně do jara příštího roku.

celý článek

V polovině května poletí znovu do vesmíru armádní mini-raketoplán X-37B

Americké vesmírné síly se připravují na další vypuštění malého automatického raketoplánu X-37B. Aktuálně je start rakety Atlas V plánován na 16. května. Půjde celkem o šestý start některého ze dvou raketoplánů. Při poslední misi strávil raketoplán X-37B na oběžné dráze dva roky.

celý článek

Raketa Sojuz úspěšně vynesla 34 družic OneWeb pro poskytování orbitálního internetu

Ruská raketa Sojuz vynesla ve čtvrtek z Kazachstánu na oběžnou dráhu první velkou dávku družic pro poskytování globálního internetu OneWeb. Tato služba bude konkurencí konstelaci Starlink společnosti SpaceX. Společnost OneWeb plánuje v tomto roce ještě dalších 10 startů.

celý článek