do not follow here
Lucy < LIVING fUTURE

Planetka Orus, která je jedním z cílů mise Lucy, byla poprvé pozorována při zákrytu

Mise Lucy, která má za cíl zkoumat trojany planety Jupiter, odletí na svou cestu už za dva roky. O šesti planetkách, které navštíví, toho však není příliš známo, NASA proto vyzvala vědeckou komunitu i běžné nadšence, aby se o nich pokusili dozvědět co nejvíce. A přesně to se povedlo při přechodu planetky Orus před vzdálenou hvězdou.Zákryt (nebo okultace) nastává, když bližší těleso zakryje vzdálenější hvězdu. Lze tak přesně určit jeho polohu, odhadnout tvar, případně zjistit, zda nemá atmosféru. Například u trpasličí planety Haumea v Kuiperově pásu byl tímto způsobem objeven v roce 2017 prstenec. Jde o unikátní možnost prozkoumání objektů, které jsou příliš vzdálené, nebo tmavé a pozorování teleskopy neposkytuje příliš informací.

Planetka Orus (21900 Orus) je jedním ze šesti cílů mise Lucy, která by kolem ní měla proletět v roce 2028. Jde o těleso, které se nachází v blízkosti lagrangeova bodu L4 systému Jupiter-Slunce. Orus má napříč zhruba 50 kilometrů a pravděpodobně kolem něj obíhá měsíc.

K pozorování při zákrytu tým vědců využil malého přenosného teleskopu eVscope od společnosti Unistellar. Ten amatérským astronomům umožňuje snadno najít svůj cíl a navíc se zapojit do větších vědeckých projektů. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o misi Lucy

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lucy

Načítám stránku...
x zrušit