Planetka Orus, která je jedním z cílů mise Lucy, byla poprvé pozorována při zákrytu

Mise Lucy, která má za cíl zkoumat trojany planety Jupiter, odletí na svou cestu už za dva roky. O šesti planetkách, které navštíví, toho však není příliš známo, NASA proto vyzvala vědeckou komunitu i běžné nadšence, aby se o nich pokusili dozvědět co nejvíce. A přesně to se povedlo při přechodu planetky Orus před vzdálenou hvězdou.

Lucy, mise k trojanům Jupiteru

Lucy, mise k trojanům Jupiteru Ilustrace sondy Lucy, která bude mít za úkol prozkoumat hned 7 planetek.Zákryt (nebo okultace) nastává, když bližší těleso zakryje vzdálenější hvězdu. Lze tak přesně určit jeho polohu, odhadnout tvar, případně zjistit, zda nemá atmosféru. Například u trpasličí planety Haumea v Kuiperově pásu byl tímto způsobem objeven v roce 2017 prstenec. Jde o unikátní možnost prozkoumání objektů, které jsou příliš vzdálené, nebo tmavé a pozorování teleskopy neposkytuje příliš informací.

Planetka Orus (21900 Orus) je jedním ze šesti cílů mise Lucy, která by kolem ní měla proletět v roce 2028. Jde o těleso, které se nachází v blízkosti lagrangeova bodu L4 systému Jupiter-Slunce. Orus má napříč zhruba 50 kilometrů a pravděpodobně kolem něj obíhá měsíc.

K pozorování při zákrytu tým vědců využil malého přenosného teleskopu eVscope od společnosti Unistellar. Ten amatérským astronomům umožňuje snadno najít svůj cíl a navíc se zapojit do větších vědeckých projektů. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Lucy