do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Masivní exoplaneta u drobné hvězdy překvapila astronomy, je na svou hvězdu příliš velká

Astronomové našli u blízkého červeného trpaslíka masivní planetu. Je sice menší než Jupiter, ale v porovnání s hmotností svojí hvězdy je obří. Je dokonce tak velká, že není zřejmé, jak mohla u drobné hvězdy vzniknout. Vědci totiž doposud uvažovali, že tak velké planety vznikají pouze u větších hvězd.Exoplaneta nese označení GJ 3512b a má poloviční hmotnost planety Jupiter. Obíhá hvězdu GJ 3512, která se nachází asi 30 světelných let od Slunce a která má zhruba 13 % hmotnosti Slunce. 

Slunce má oproti Jupiteru víc než tisíckrát větší hmotnost, hvězda GJ 3512 je ale pouze 270x větší než její planeta b. Podobně velké planety mohou snadno vzniknout na okraji akrečního disku v jehož středu se rodí hvězdy. U menších hvězd by však nemělo zbývat dost materiálu na takový velký objekt.

Na své eliptické oběžné dráze se planeta po většinu svého roku, který trvá 204 dní, nachází blíž než Merkur. To napovídá o nestabilitě v tomto systému, protože jinak by byla oběžná dráha kruhová. Mohla by se zde například nacházet další planeta, která svou gravitací ovlivňuje oběžnou dráhu GJ 3512b.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Gliese 3512 31 ly
2 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit