do not follow here
Temná hmota < LIVING fUTURE

Záblesky gama záření ze středu naší galaxie by mohly pocházet z temné hmoty

V uplynulých letech vědci detekovali v centru Mléčné dráhy záhadný přebytek energie ve formě gama záření: nejenergetičtější formy elektromagnetického záření. Nepřichází k nám však od supermasivní černé díry ve středu galaxie, ale z regionu o poloměru až 5 tisíc světelných let kolem jádra galaxie. Původ tohoto záření zatím zůstává zahalený.Gama záření k nám přichází i z jiných zdrojů odjinud z galaxie, zejména supernov a neutronových hvězd. Původ záření z galaktického centra označované jako GCE (galactic center excess) je však stále záhadou.

Existují dvě možná vysvětlení přebytku záření z galaktického centra, která vědci považují za nejvíce pravděpodobná. První z nich je populace rychle rotujících neutronových hvězd v okolí středu galaxie. Druhou možností jsou pak oblaka temné hmoty, které vzájemně kolidují a při tom produkují gama záření. 

V roce 2015 se vědci z MIT přiklonili k vysvětlení přes neutronové hvězdy, nová studie nyní ovšem jejich závěry popírá.

V původní studii z roku 2015 vědci použili statistický model, kterému poskytli reálná data z pozorování středu galaxie. Výsledkem simulace potom bylo gama záření, které nebylo v celém regionu středu galaxie homogenní, a to podle vědců mohlo znamenat, že záření pochází od neutronových hvězd. 

Nově však vědci (opět z MIT) zkusili simulace pozměnit tím, že modelu poskytli data se silným signálem z temné hmoty, aby zjistili, při jak silném signálu by vyšlo homogenní záření. Výsledek však byl stejný jako v roce 2015 - gama záření mělo podle výsledku simulací stále pocházet z neutronových hvězd. Zpochybnili tak výsledky svých kolegů a vrátili možnost původu gama záření v temné hmotě zpět do hry.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Temná hmota

Načítám stránku...
x zrušit