ESA dodá servisní moduly pro mise Artemis 1 až 4

29. 12. 2019
Artemis ESA Orion

K už domluveným a vyráběným servisním modulům k misi Artemis 1 a Artemis 2 dodá ESA také zařízení pro dvě další mise. ESA se dál připravuje na pravděpodobné dodání šestého a pátého modulu pro další mise na Měsíc.Vesmírný program Artemis

Podobně jako program Apollo v 60 a 70 letech minulého století má program Artemis za cíl dostat astronauty na Měsíc. Jádrem programu je vesmírná loď Orion, kterou pro NASA vyvíjí společnost Lockheed Martin a raketa SLS.

2020: Artemis 1
První let vesmírné lodi Orion za oběžnou dráhu Země a první let rakety SLS je aktuálně plánovaný na červen 2020. Při misi Artemis-1 (dříve označované jako Exploration Mission 1, EM-1) obletí vesmírná loď Orion bez posádky Měsíc. Mise by měla trvat 3 týdny.

2023: Artemis 2
První let Orionu s posádkou je plánovaný na rok 2022, nebo 2023. Při misi Artemis-2 loď Orion se čtyřčlennou posádkou obletí Měsíc a vrátí se zpět na Zemi. 

2024: Artemis 3
V roce 2024 by měla vesmírná loď Orion dopravit posádku k orbitální stanici Gateway. Posádka poté pomocí přistávacího modulu přistane poprvé na povrchu Měsíce.

2025: Artemis 4
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2026: Artemis 5
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2027: Artemis 6
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2028: Artemis 7
Při misi Artemis 7 by měla vesmírná loď Orion dopravit na Měsíc zařízení Lunar Surface Asset, které bude sloužit pro astronauty cestující na Měsíc při misi Artemis 8.

2028: Artemis 8
Prodloužená dvouměsíční mise s posádkou na povrch Měsíce.

Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Artemis

  NASA zveřejnila dílčí kroky lunárního programu Artemis pro následující roky

  22. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

  NASA zveřejnila dílčí kroky lunárního programu Artemis pro následující rokyAmerická vesmírná agentura NASA zveřejnila aktualizované detaily lunárního programu Artemis. Po 18 měsících od stanovení data 2024 pro přistání posádky na Měsíci, jsou definovány klíčové součásti tohoto programu, jako jsou jeho jednotlivé fáze, a prostředky potřebné pro jeho realizaci. Program Artemis (kde je počítáno s vývojem rakety SLS, lodi Orion a přistávacího modulu) má stát do roku 2024 28 miliard dolarů.

  celý článek

  Plánované přistání astronautů na Měsíci v roce 2024 možná nakonec nebude v blízkosti pólu

  19. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Plánované přistání astronautů na Měsíci v roce 2024 možná nakonec nebude v blízkosti póluV roce 2024 plánuje NASA poslat astronauty zpátky na povrch Měsíce. Doposud se počítalo s přistáním v okolí jižního pólu, kde vědci předpokládají přítomnost vodního ledu na povrchu. V novém prohlášení ředitel NASA Jim Bridenstine nicméně zmiňuje možnost výběru snadněji dostupného místa - například jednoho z míst přistání misí Apollo.

  celý článek

  NASA chce do dvou let poslat sondu na Měsíc, vyzvala své komerční partnery k podání nabídek

  12. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

  NASA chce do dvou let poslat sondu na Měsíc, vyzvala své komerční partnery k podání nabídekAmerická vesmírná agentura plánuje v roce 2022 poslat na Měsíc vesmírnou sondu s 10 instrumenty. Vyzvala proto svých 14 partnerů v programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services), aby podali nabídku, jak tohoto cíle dosáhnout. Tato mise, společně s dalšími plány NASA připraví půdu pro program Artemis, během kterého poletí na Měsíc lidské posádky. NASA zároveň zveřejnila, že soukromým společnostem zaplatí za jakékoli zajímavé vzorky hornin dovezené z Měsíce.

  celý článek

  Statický zážeh motoru na tuhá paliva pro raketu SLS

  8. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Statický zážeh motoru na tuhá paliva pro raketu SLS Společnost Northrop Grumman ve středu otestovala motor na pevné pohonné látky, kterým bude vybavena raketa SLS. Ke statickému zážehu FSB-1 (Flight Support Booster) ve vertikální poloze došlo v testovacím zařízení Promontory v Utahu. Na základě výsledků téměř dvouminutového zážehu budou ověřeny použité materiály, procesy a vylepšení pro raketu, která má vynášet astronauty k Měsíci a hlouběji do vesmíru.

  Jak se bude chodit na záchod na Měsíci? NASA hledá nové nápady, máte nějaké?

  29. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Jak se bude chodit na záchod na Měsíci? NASA hledá nové nápady, máte nějaké?Americká vesmírná agentura vyzvala veřejnost, aby jí pomohla navrhnout nový záchod pro astronauty, kteří poletí na Měsíc. S nápady můžete přicházet i vy, a to do letošního srpna. Svůj čas na záchodě, tak nyní můžete věnovat i něčemu přínosnému a přemýšlet nad tím, jaké to je, dělat potřebu v šestinové gravitaci.

  celý článek

  NASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi Orion

  21. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  NASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi OrionAstronauti při vesmírné misi Artemis-2 zřejmě provedou doteď neplánovaný test přiblížení ve vesmíru. Vyzkouší tak schopnosti vesmírné lodi Orion, které budou potřeba při dalších misích, zejména při cestách k lunární stanici Gateway. Cílem přiblížení bude zřejmě buď poslední stupeň rakety SLS, neb družice, která společně s Orionem do vesmíru poletí.

  NASA hledá firmu, která vyvine nové motory pro vesmírnou loď Orion

  29. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

  NASA hledá firmu, která vyvine nové motory pro vesmírnou loď OrionAmerická vesmírná agentura NASA hledá partnera, který vyvine nový pohon pro vesmírnou loď Orion. Při prvních misích programu Artemis bude Orion ještě využívat motory původně vyvinuté pro dnes už nepoužívaný raketoplán. Ve druhé polovině by však už mohla být loď vybavena novým pohonem.