do not follow here
Lucy < LIVING fUTURE

Jeden z cílů mise Lucy planetka Eurybates má malý měsíc

Astronomům se s pomocí vesmírného teleskopu Hubble podařilo objevit malý měsíc u planetky Eurybates, která je jedním z cílů mise Lucy. Sonda, která by měla na svou dlouhou cestu vyrazit už v příštím roce, má prozkoumat hned sedm těles za oběžnou dráhou Marsu. Nově objevený měsíc u jedné z těchto planetek je tak zajímavým bonusem této mise.Planetka Eurybates je jedním z trojanů planety Jupiter, tedy skupiny planetek, které obíhají Slunce na stejné oběžné dráze jako planeta, avšak nachází se před a za ní. Eurybates má asi 64 kilometrů v průměru, její nově objevený měsíc má v průměru zřejmě méně než kilometr.

Náznaky přítomnosti malého měsíce se objevily v datech z teleskopu Hubble už v roce 2018, následná pozorování z prosince 2019 a ledna tohoto roku pak její existenci potvrdila.

Malé měsíce u planetek nejsou žádnou výjimkou, vyskytují se poměrně často a vědce velmi lákají. Mohou jim totiž sdělit množství informací o historii obou těles, která se vzájemně obíhají, i o jejich vnitřní struktuře. Například cílem mise Hera je zkoumání následků kolize vesmírné sondy DART s malým měsícem planetky Didymos.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o misi Lucy

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lucy

Načítám stránku...
x zrušit