NASA chce na oběžné dráze vytvořit teleskop ze šesti sond, budou zkoumat aktivitu na Slunci

NASA v pondělí oznámila, že se rozhodla financovat vývoj nové vesmírné mise SunRISE, která bude mít za úkol sledovat Slunce a jeho aktivitu. SunRISE (Sun Radio Interferometer Space Experiment) se bude skládat z šestice malých sond, které společně vytvoří teleskop s průměrem 10 kilometrů. Start je nyní plánován nejdříve na rok 2023.

CME

CME Coronal mass ejection (CME) je událost na Slunci, při které dochází k uvolnění materiálu do okolí. V případ, že tento materiál míří k Zemi, může způsobit problémy na oběžné dráze, v atmosféře a v extrémních případech i na Zemi samotné.Jednotlivé sondy budou malé cubesaty, budou se nacházet ve formaci nad geostacionární oběžnou dráhou. Společně vytvoří velký interferometr, který bude zkoumat Slunce v rádiovém spektru, které je jinak filtrováno zemskou atmosférou.

Data ze sond budou využita k vytvoření detailních 3D map povrchu Slunce, které mají vědcům pomoci učit, kde a jak vznikají jevy nebezpečné pro Zemi, známé jako vesmírné počasí. Sondy SunRISE také pomohou vytvořit mapu magnetických čar sahajících od Slunce až k planetám sluneční soustavy. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Slunce
tag icon
Další články z kategorie
Slunce