Alfa Centauri < LIVING fUTURE

Astronomové potvrdili existenci exoplanety u sousední hvězdy

Pomocí přístroje ESPRESSO na teleskopu VLT se vědcům podařilo potvrdit existenci exoplanety Proxima Centauri b. Jde o nejbližší potvrzenou exoplanetu sluneční soustavě, která má navíc velikost podobnou Zemi, a vědce tedy velmi zajímá. Zároveň také změřili její parametry s vysokou přesností.

Skalnatá exoplaneta (ilustrace)

Skalnatá exoplaneta (ilustrace) Ilustrace planetárního systému u červené hvězdy.Exoplaneta Proxima b byla objevena v roce 2016 v obyvatelné zóně červeného trpaslíka Proxima Centauri. Tato nejbližší hvězda Slunci se nachází pouhých 4.24 světelných let. U hvězdy by se mohly nacházet i další planety, ale jejich existence zatím nebyla potvrzena.

Proxima b má podle nových měření 1,17 hmotnosti Země, dosavadní měření přitom ukazovala na 1,3 násobek. Od svojí hvězdy dostává Proxima b zhruba stejné množství energie jako Země od Slunce. A to i když obíhá velmi blízko svojí hvězdě, kterou oběhne za pouhých 11 dní. Proxima Centauri je totiž o dost menší hvězda. Díky této blízkosti však dostává az 400x více rentgenového záření od hvězdy, než Země od Slunce. 

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
Proxima Centauri Červený trpaslík 4.2 1
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri
tag icon
Další články z kategorie
Alfa Centauri