do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Nejstarší meteorit z Marsu naznačuje přítomnost vody na sousední planetě už při jejím vzniku

Dosavadní nejdřívější známky vody na Marsu pochází z doby před 3,7 miliardami let. Analýza meteoritu NWA 7533, který z Marsu pochází, nicméně ukazuje, že zde mohla být dokonce už před 4,4 miliardami let. Znamenalo by to, že voda byla na planetě přítomna už při jejím formování, a podobně by tomu mohlo být i u jiných těles sluneční soustavy, včetně naší planety.Meteorit NWA 7533 byl objeven v roce 2011 v Maroku. Analýza jeho chemického složení a izotopů odpovídá složení atmosféry Marsu a vědci proto předpokládají, že pochází právě ze sousední planety. Impakt planetky nebo komety jej podle této teorie vyvrhnul do vesmíru a doputoval až na Zemi. Doposud bylo identifikováno na 277 meteoritů, které pochází z Marsu.

Nová spektrální analýza tohoto meteoritu nyní ukázala, že obsahuje fragmenty, které vznikly před 4,4 miliardami let. Některé z nich vykazují známky oxidace, která zřejmě nastala při přítomnosti vody.

Pokud voda na Marsu skutečně existovala už v době před 4,4 miliardami let, mohlo by to znamenat, že jde o běžný jev při vzniku planet. Voda tak mohla být také při vzniku Země, Venuše nebo třeba měsíců planety Jupiter.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

tag icon
Další články z kategorie
Mars
Načítám stránku...
x zrušit