Exoplaneta u hvězdy GJ 1132 zřejmě přišla o svou atmosféru a má nyní druhou s jiným složením

Pozorování teleskopu Hubble a počítačové modely naznačují, že exoplaneta GJ 1132 b by mohla přijít o svou původní atmosféru a vznikla u ní atmosféra druhá. Podle nové studie se v její aktuální atmosféře nachází vodík, kyanovodík, metan a aerosolová mlha. Toto složení je výsledkem chemických reakcí na povrchu a pod ním.

Exoplaneta, horký Jupiter

Exoplaneta, horký Jupiter Ilustrace planety obíhající vzdálenou hvězdu. Na snímku je zobrazen tzv. horký jupiter, plynný obr podobný planetě Jupiter v naší sluneční soustavě. Na rozdíl od Jupiteru ale obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě.Hvězda GJ 1132 je červený trpaslík zhruba 41 světelných let daleko. Má asi jen 20 % hmotnosti Slunce, exoplaneta GJ 1132 b se nicméně nachází velmi blízko a tak na ní přesto panují vysoké teploty. Planeta oběhne svou hvězdu za pouhý den a půl a ukazuje jí pouze jednu polokouli.

Podle vědců vznikla GJ 1132 b jako plynný obr, radiace z hvězdy však původní atmosféru vodíku a helia odvála. Po plynném obru tak zůstalo pouze skalnaté jádro velikosti Země. Část vodíku se také vstřebala do roztavených hornin na povrchu a nyní se dostává do atmosféry zpět ve změněné formě.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
Gliese 1132 Červený trpaslík 41.1 2
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety
tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety