do not follow here
Čína < LIVING fUTURE

Čína se chystá poslat dvojici sond k okraji sluneční soustavy

Čínská vesmírná agentura připravuje svou první vesmírnou misi na hranici sluneční soustavy, při které zároveň navštíví Jupiter a Neptun. Zatím nejvzdálenější čínská sonda dnes obíhá planetu Mars a plánuje vypustit rover na její povrch. Dvojice vesmírných sond s pracovním označením Interstellar Express by mohla odstartovat v roce 2024 a vzdálenosti 100 AU dosáhnout v roce 2049.První z dvojice sond Interstellar Express by podle plánu proletěla kolem planety Jupiter v roce 2029. Potom by zamířila k čelnímu okraji sluneční soustavy. V tomto místě se setkává heliosféra, kde převládá vliv Slunce s mezihvězdným prostorem.

Druhá ze sond by dosáhla planety Jupiter v roce 2033. Po průletu kolem největší planety sluneční soustavy by zamířila k planetě Neptun, ke které by dorazila v roce 2038. Vědci uvažují o vybavení sondy malým impaktorem, který by prozkoumal atmosféru planety. Tato sonda by potom zamířila k ocasu sluneční soustavy. 

Čínští vědci ještě stále upřesňují detaily mise. Zvažují například průlet kolem některého z větších těles v Kuiperově pásu - ve hře je třeba potenciální trpasličí planeta Quaoar s měsícem Weywot.

Mise Voyager 1 a 2

Mise Interstellar Express tak trochu připomíná cestu amerických vesmírných sond Voyager z konce 70. let. Voyager 2 je dodnes jediný lidmi vytvořený objekt, který se přiblížil k planetám Uran a Neptun. Dnes obě sondy ještě stále posílají na Zemi unikátní data z okraje sluneční soustavy. Vesmírná sonda Voyager 2 při své cestě využila výhodnou konstelaci planet, která jí umožnila během jediné cesty navštívit planety Jupiter, Saturn, Uran i Neptun. To v případě čínské mise nebude možné, protože planety se při svém oběhu kolem Slunce nacházejí na jiných místech.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Čína

Načítám stránku...
x zrušit