do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Největší počet molekul rozpoznaných v atmosféře exoplanety. Naznačují, že svou hvězdu dříve obíhala ve větší vzdálenosti

V atmosféře plynného obra obíhajícího hvězdu HD 209458 se podařilo najít molekuly 6 různých chemických sloučenin. Je to zatím největší počet látek rozpoznaných při jediném pozorování. Mezi identifikované sloučeniny patří mimo jiné voda, oxid uhelnatý a metan.Hvězda HD 209458 se nachází asi 160 světelných let daleko. Těsně kolem ní obíhá exoplaneta HD 209458b, která se svou velikostí podobá Jupiteru ve sluneční soustavě. Molekuly pozorované v její atmosféře jsou H2O, CO, HCN, CH4, NH3 a C2H2, všechny ve formě plynů. Tři z těchto látek byly u této exoplanety pozorovány už dříve.

Nová studie v magazínu Nature naznačuje, že by v atmosféře exoplanety HD 209458b mohlo být zhruba stejné množství uhlíku a kyslíku. Vědci by u podobné planety nicméně očekávali poměr 1:2 ve prospěch kyslíku. To by mohlo být způsobeno tím, že planeta vznikla dál od hvězdy a postupně se jí přiblížila. Dnes obíhá 8x blíž než Merkur Slunce.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
HD 209458 159.3 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit