Exoplanety < LIVING fUTURE

Největší počet molekul rozpoznaných v atmosféře exoplanety. Naznačují, že svou hvězdu dříve obíhala ve větší vzdálenosti

V atmosféře plynného obra obíhajícího hvězdu HD 209458 se podařilo najít molekuly 6 různých chemických sloučenin. Je to zatím největší počet látek rozpoznaných při jediném pozorování. Mezi identifikované sloučeniny patří mimo jiné voda, oxid uhelnatý a metan.

Exoplaneta, horký Jupiter

Exoplaneta, horký Jupiter Ilustrace planety obíhající vzdálenou hvězdu. Na obrázku je zobrazen tzv. horký jupiter, plynný obr podobný planetě Jupiter v naší sluneční soustavě. Na rozdíl od něj ale obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě.Hvězda HD 209458 se nachází asi 160 světelných let daleko. Těsně kolem ní obíhá exoplaneta HD 209458b, která se svou velikostí podobá Jupiteru ve sluneční soustavě. Molekuly pozorované v její atmosféře jsou H2O, CO, HCN, CH4, NH3 a C2H2, všechny ve formě plynů. Tři z těchto látek byly u této exoplanety pozorovány už dříve.

Nová studie v magazínu Nature naznačuje, že by v atmosféře exoplanety HD 209458b mohlo být zhruba stejné množství uhlíku a kyslíku. Vědci by u podobné planety nicméně očekávali poměr 1:2 ve prospěch kyslíku. To by mohlo být způsobeno tím, že planeta vznikla dál od hvězdy a postupně se jí přiblížila. Dnes obíhá 8x blíž než Merkur Slunce.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
HD 209458 Žlutá hvězda 159.3 1
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety
tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety