do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Vzácná kategorie M podtrpaslíků se dál člení na dvě odlišné skupiny hvězd

Většina hvězd v okolí Slunce jsou červení trpaslíci (spektrální třída M), kteří zpravidla dosahují hmotnosti mezi 10 - 40 % Slunce. Mezi nimi se vzácně vyskytují ještě podtrpaslíci, hvězdy s nízkou zářivostí. Nový výzkum na základě dat z mapovacích projektů SDSS a LAMOST ukazuje, že kromě hvězd blízkých červeným trpaslíkům se občas objevují také hvězdy, které se od nich liší hned několika parametry.Vědci vedení Shuo Zhangem vytvořili seznam hvězd, které spadají do kategorie podtrpaslíků a patří zároveň do spektrální třídy M (M subdwarf). Z blízkých hvězd patří do této skupiny například Kapteyns star ve vzdálenosti 13 světelných let. Tyto hvězdy analyzovali prostřednictvím několika různých data setů a hledali mezi nimi souvislosti.

Objekty s vyšší gravitací a nižší metalicitou (nižší obsah těžkých prvků) tvoří samostatnou skupinu odlišnou od běžných trpaslíků. Jedná se o skutečné podtrpaslíky, které by měly mít třídu svítivosti VI (zatímco běžný červený trpaslík má třídu svítivosti V). Zástupci této skupiny hvězd se často vyskytují v galaktickém halo (tedy nad a pod rovinou disku).

Naopak druhá skupina má metalicitu vyšší a zároveň nižší gravitaci. Svými vlastnostmi se podobají běžným červeným trpaslíkům a patří jim třída svítivosti V. Rýži hvězdy jsou časté v galaktickém disku. 
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Kapteyns star 12.8 ly
2 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit