do not follow here
Jupiter < LIVING fUTURE

Vědci vyřešili 40letou záhadu jupiterových rentgenových polárních září

Vědecký tým z University College London vyřešil dekády starou záhadu, jak na planetě Jupiter vznikají záblesky rentgenové radiace. Tyto záblesky jsou součástí polárních září planety, které vznikají při interakci magnetického pole se slunečním větrem. Konkrétní mechanismus však doposud vědcům unikal. Podle nové studie jsou rentgenové záblesky způsobeny vibracemi v magnetických siločarách Jupiteru.

MiseStartStatus
missions icon XMM-Newton 10. 12. 1999 Probíhá
missions icon Juno 5. 8. 2011 Probíhá


Vědci pozorují rentgenovou polární záři na Jupiteru už dlouho. Vědí, že vzniká ve srážkách těžkých iontů s částicemi v atmosféře, ale doposud nebylo jasné, jak k těmto srážkám dochází. Podle nové studie jsou to vibrace magnetických siločar, které dávají vzniknout vlnám plazmatu nad atmosférou. Tyto vlny posílají částice těžkých iontů směrem k atmosféře, kde ve srážkách s tamními částicemi vznikají energetické záblesky.

Ke svému výzkumu vědci využili dat z vesmírné sondy Juno, která kolem planety Jupiter krouží od roku 2016, a evropského vesmírného teleskopu XMM-Newton, který z oběžné dráhy pozoruje vesmír v rentgenovém spektru.

Video: znázornění vzniku rentgenových polárních září

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Jupiter

Načítám stránku...
x zrušit