Vědecký tým z University College London vyřešil dekády starou záhadu, jak na planetě Jupiter vznikají záblesky rentgenové radiace. Tyto záblesky jsou součástí polárních září planety, které vznikají při interakci magnetického pole se slunečním větrem. Konkrétní mechanismus však doposud vědcům unikal. Podle nové studie jsou rentgenové záblesky způsobeny vibracemi v magnetických siločarách Jupiteru.
Vědci pozorují rentgenovou polární záři na Jupiteru už dlouho. Vědí, že vzniká ve srážkách těžkých iontů s částicemi v atmosféře, ale doposud nebylo jasné, jak k těmto srážkám dochází. Podle nové studie jsou to vibrace magnetických siločar, které dávají vzniknout vlnám plazmatu nad atmosférou. Tyto vlny posílají částice těžkých iontů směrem k atmosféře, kde ve srážkách s tamními částicemi vznikají energetické záblesky.
Ke svému výzkumu vědci využili dat z vesmírné sondy Juno, která kolem planety Jupiter krouží od roku 2016, a evropského vesmírného teleskopu XMM-Newton, který z oběžné dráhy pozoruje vesmír v rentgenovém spektru.
Video: znázornění vzniku rentgenových polárních září
30. 3. 2021 Vědcům se podařilo v datech z orbitální sondy Juno identifikovat nové útvary v polárních zářích na planetě Jupiter. Zatím nepojmenovaný fenomén má tvar kruhu a rozpíná se rychle ze svého středu. Podle vědců by mohly zárodky tohoto jevu vznikat daleko od samotné planety na hranici její magnetosféry při interakci se slunečním větrem.
Nově identifikovaný jev byl pozorován v ultrafialovém spektru, ve kterém vědci polární záře planety běžně pozorují. Dosavadní pozorování teleskopem Hubble i sondou Juno ukazují, že většina polárních září Jupitera je generována vnitřními procesy v magnetosféře. Nový jev ale zřejmě pochází z hranice magnetosféry, kde dochází k interakci s částicemi ze slunečního větru.
Studie přijatá k publikaci v magazínu Journal of Geophysical Research: Space Physics nabízí ještě jedno možné vysvětlení vzniku tohoto jevu: přepojení magnetických siločar na denní straně planety.
Nový fenomén v polární záři Jupitera zachycený sondou Juno