Pomocí observatoře ALMA se vědcům podařilo zpozorovat disk materiálu u jedné z exoplanet obíhajících hvězdu PDS 70 vzdálenou 370 světelných let. Předpokládají, že se jedná o strukturu, ze které vznikne jeden nebo více měsíců. Jedná se o první případ takto zřetelného disku pozorovaného u exoplanety.
Hvězda PDS 70 se nachází 370 světelných let daleko. Jedná se o velmi mladou hvězdu obklopenou materiálem, ze kterého se postupně rodí nové exoplanety. Dodnes byly v tomto protoplanetárním disku identifikovány 2 exoplanety a zatím nepotvrzený kandidát na třetí.
Podobně jako planety mohou vznikat také jejich měsíce. V případě exoplanet u jiných hvězd se jedná o tzv. exoměsíce. A právě u exoplanety PDS 70c byl takový disk nyní pozorován pomocí výkonné rádiové observatoře ALMA v Čile. Dodnes nebyl žádný exoměsíc pozorován a jde tak o první známku jejich existence.
21. 5. 2020 Mladá hvězda PDS 70 je obklopena protoplanetárním diskem, ve kterém astronomové pozorují jak se rodí nové planety. Už v roce 2018 se s pomocí teleskopu VLT podařilo zachytit objekty v disku, které připomínají rodící se exoplanety. Jejich existenci se nyní podařilo potvrdit pomocí teleskopu W. M. Keck.
V roce 2018 byla poprvé přímo vyfocena planeta PDS 70b a v roce 2019 v jiné vlnové délce PDS 70c. Obě dvě jsou masivní a stále ve stádiu formování.
Právě to byl ale problém při snaze o potvrzení jejich existence jiným instrumentem. Planety se totiž formují z disku plynů a prachu, který rotuje kolem hvězdy a který je nadále obklopuje. Vědci tedy museli přijít s novou metodou, která jim pomohla v disku kolem hvězdy planety detekovat.
Nakonec přišli s postupem, který jim pomohl planety v disku detekovat. Využili k tomu metodu adaptivní optiky v kombinaci s novou blízko-infračervenou kamerou (NIRC2). Stejný postup by měl posloužit i při studiu dalších formujících se exoplanet u mladých hvězd.
Více informací