Nový vesmírný teleskop Jamese Webba prozkoumá blízký planetární systém Beta Pictoris

Hned několik vědeckých týmů má v plánu použít vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) pro průzkum blízkého hvězdného systému Beta Pictoris. Jedná se o mladý systém s nejméně dvěma exoplanetami a diskem materiálu, ze kterého by mohly vzniknout další. Výkonný teleskop, který je označován jako nástupce Hubblova teleskopu by měl do vesmíru odletět už letos na podzim.

MiseStatusObdobí
missions icon JWST Plánovaná 18. 12. 2021
Hvězda Beta Pictoris

Hvězda Beta Pictoris Hvězda Beta Pictoris zachycená v blízkém infračerveném záření. Uprostřed je blízké okolí hvězdy, které bylo ošetřeno od intenzivní záře. Z něj vychází disk prachu vyznačený červenou a žlutou barvou.James Webb (JWST)

Teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) je plánovaný nástupce Hubblova vesmírného teleskopu. Bude zkoumat vesmír hlavně v infračerveném spektru elektromagnetického záření s větším záběrem i vyšším rozlišením než má jeho předchůdce. 

Zrcadlo nového teleskopu je tvořeno 16 šestiúhelníkovými segmenty, které dohromady tvoří plochu o průměru 6,5 metru. Celková sběrná plocha JWST je tak 6,5x větší než u teleskopu Hubble. K tomu je JWST vybaven také unikátním slunečním štítem, který má plochu srovnatelnou s tenisovým kurtem.

JWST bude zkoumat vesmír z lagrangeova libračního bodu L2 (na přímce Slunce - Země, bude teleskop 1,5 milionu kilometrů za naší planetou). Mise JWST je společnou misí vesmírných agentur z USA, Evropy a Kanady.


Hvězda Beta Pictoris je mladá hvězda téměř 2x větší než Slunce a v posledních desítkách let byla pravidelně studována. Kromě dvou exoplanet byly v tomto systému pozorovány také výrazně menší objekty identifikované jako exokomety. Nový výkonný teleskop nicméně astronomům umožní získat nové informace. 

Jeden z vědeckých týmů má v plánu přímá pozorování systému Beta Pictoris, aby zjistili nové detaily o jeho struktuře a objektech, které se v něm nacházejí. Další výzkum bude analyzovat světelné spektrum přicházející od hvězdy, aby zjistili její chemické složení.

Vznik planet z protoplanetárního disku

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
Beta Pictoris Modrobílá hvězda 63.4 2
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)