do not follow here
James Webb (JWST) < LIVING fUTURE

Nový vesmírný teleskop Jamese Webba prozkoumá blízký planetární systém Beta Pictoris

Hned několik vědeckých týmů má v plánu použít vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) pro průzkum blízkého hvězdného systému Beta Pictoris. Jedná se o mladý systém s nejméně dvěma exoplanetami a diskem materiálu, ze kterého by mohly vzniknout další. Výkonný teleskop, který je označován jako nástupce Hubblova teleskopu by měl do vesmíru odletět už letos na podzim.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


James Webb (JWST)

Teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) je nový vlajkový teleskop NASA. Bude zkoumat vesmír hlavně v infračerveném spektru elektromagnetického záření s větším záběrem i vyšším rozlišením než má jeho předchůdce. 

Zrcadlo nového teleskopu je tvořeno 16 šestiúhelníkovými segmenty, které dohromady tvoří plochu o průměru 6,5 metru (sběrná plocha zrcadla je 25,4 m2). Celková sběrná plocha JWST je tak 6,5x větší než u teleskopu Hubble. K tomu je JWST vybaven také unikátním slunečním štítem, který má plochu srovnatelnou s tenisovým kurtem.

Oběžná dráha JWST

JWST bude zkoumat vesmír z lagrangeova libračního bodu L2 (na přímce Slunce - Země, bude teleskop 1,5 milionu kilometrů za naší planetou).

Společný program USA, Evropy a Kanady

Evropská raketa Ariane 5 je jedním z příspěvků evropské vesmírné agentury ESA do programu, na kterém se kromě NASA podílí také kanadská vesmírná agentura CSA.

Hvězda Beta Pictoris je mladá hvězda téměř 2x větší než Slunce a v posledních desítkách let byla pravidelně studována. Kromě dvou exoplanet byly v tomto systému pozorovány také výrazně menší objekty identifikované jako exokomety. Nový výkonný teleskop nicméně astronomům umožní získat nové informace. 

Jeden z vědeckých týmů má v plánu přímá pozorování systému Beta Pictoris, aby zjistili nové detaily o jeho struktuře a objektech, které se v něm nacházejí. Další výzkum bude analyzovat světelné spektrum přicházející od hvězdy, aby zjistili její chemické složení.

Vznik planet z protoplanetárního disku

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Beta Pictoris 64 ly
2 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)

tag icon
Další články z kategorie
James Webb (JWST)
Načítám stránku...
x zrušit