Příprava vesmírného teleskopu Roman: začíná se s vývojem pozemních systémů

Plánovaný nový vesmírný teleskop Roman (Nancy Grace Roman Space Telescope) postupuje do další fáze svého vývoje. 23. července NASA oznámila, že pozemní systémy teleskopu prošly důležitým milníkem Critical Design Review. Znamená to, že plánované vědecké operace teleskopu budou mít dostatečnou podporu v procesování dat a jejich archivaci. Během 5 let operací by měl teleskop vygenerovat 20 PB (20 petabytů = 20 milionů GB) dat.

MiseStatusObdobí
missions icon Hubble Probíhá 24. 4. 1990
missions icon JWST Plánovaná 18. 12. 2021
missions icon Roman Space Telescope Plánovaná 2025
Roman Space Telescope

Roman Space Telescope Plánovaný teleskop NASA. Měl by být vypuštěn v polovině dvacátých let a obíhat Zemi z lagrangeova bodu L2 (systém Země-Slunce).Roman Space Telescope

Nancy Grace Roman Space Telescope (NGRST, RST), Roman, a dříve také WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope) je plánovaný vesmírný teleskop NASA. Jeho vypuštění je plánováno na rok 2025 a měl by pozorovat vesmír ve viditelném a infračerveném spektru elektromagnetického záření. Rozlišení snímků teleskopu bude 100x větší než u vesmírného teleskopu Hubble.

Teleskopy generují množství dat. Často se jedná o raw data, která je třeba  ručně nebo automatizovaným způsobem analyzovat. Vysoké rozlišení teleskopu Roman s sebou přináší také množství těchto dat.
Teleskop Generovaná data celkem Generovaná data za den
Hubble 172 TB za 30 let 2,7 GB
JWST 1000 TB za 5 let 58 GB
Roman 20 000 TB za 5 let 1 375 GB
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Roman Space Telescope