do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U blízké hvězdy se nachází exoplaneta, která má méně než polovinu hmotnosti Země, a možná i vodní svět

Astronomové využili výkonný teleskop VLT (Very Large Telescope), aby zjistili více informací o systému exoplanet u blízké hvězdy L 98-59. Pomocí metody radiální rychlosti se jim u ní podařilo najít novou exoplanetu a odhadnout hmotnosti planet, které zde byly objeveny před 2 roky teleskopem TESS. Díky kombinaci různých metod detekce exoplanet vědci zjistili hmotnost i velikost u tří z nich. To jim umožňuje odhadnout strukturu a složení těchto vzdálených světů. Jedna z planet by dokonce mohla být vodním světem.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.


L 98-59: Původní exoplanety

Exoplaneta L 98-59 b se nachází hvězdě nejblíž, má méně než polovinu hmotnosti Země a je tak nejlehčí exoplanetou změřenou touto metodou, při které se zkoumá gravitační vliv exoplanety na její hvězdu. Společně se sousední L 98-59 c jsou však blízko hvězdě a zřejmě příliš horké pro možné živé organismy. Nová pozorování nicméně naznačují, že třetí planeta od hvězdy L 98-59 d by mohla obsahovat až 30 % vody. Jednalo by se v tomto případě o vodní svět z velké části pokrytý oceánem.

L 98-59: Nové exoplanety

Pomocí radiální rychlosti hvězdy se vědcům podařilo objevit také čtvrtou planetu v systému. Jedná se o skalnatou planetu, která se nachází v obyvatelné zóně hvězdy, podmínky pro život by tam tedy mohly být příznivé. V systému se možná nachází i pátá planeta, její existence však zatím nebyla potvrzena. Systém L 98-59 se nachází jen 35 světelných let daleko a je tedy vhodným kandidátem pro detailní pozorování. Vědci se proto nemohou dočkat nových teleskopů JWST nebo ELT, které by měly být dostat výkonné na to, aby bylo možné zjistit více o atmosférách těchto exoplanet.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
L 98-59 34.6 ly
4 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit