do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Horké exoplanety s oceány a vodíkovou atmosférou by mohly být vhodným místem pro hledání mimozemského života

Při hledání života na jiných planetách se astronomové doposud soustředili na exoplanety podobné Zemi. Ty však nemusí nutně být nejpravděpodobnějším místem, kde živé organismy najít. Zemi podobné exoplanety jsou totiž malé a nepatří zrovna mezi nejčastější kategorii objevovaných planet. Mezi lépe pozorovatelné exoplanety s možností existence života by ale mohly patřit horké exoplanety s oceány a vodíkovou atmosférou.Vědci dnes zatím pouze odhadují, jaké složení by mohly exoplanety mít. Používají k tomu měření jejich velikosti a hmotnosti. Díky vypočítané hustotě potom mohou odhadnout, zda se jedná o kamennou planetu jako je Země, nebo plynnou planetu jako je Neptun. Exoplanety se však nemusí pouze podobat těm, které známe ze sluneční soustavy. U jiných hvězd mohou existovat také horké Jupitery, vodní světy a mnoho dalších.

Mezi jednu z takových kategorií patří horký vodní svět s vodíkovou atmosférou. Podle nové studie by těchto exoplanet mohlo být více, než těch podobných Zemi. Velká část doposud objevených exoplanet má totiž velikost a hmotnost někde mezi Zemí a Neptunem. 

Některé z nich by mohly obsahovat oceány jako na Zemi a vodíkovou atmosféru jako na Neptunu. V jejich oceánech by mohly existovat podmínky pro živé organismy podobné těm, které lze nalézt v některých extrémních prostředích na Zemi. Navíc by pro život na podobných exoplanetách mohla existovat výrazně širší obyvatelná zóna kolem hvězdy. A v neposlední řadě jsou lépe pozorovatelné ze Země. 

Jedním z příkladů je exoplaneta K2-18b ve vzdálenosti 111 světelných let. Je dvakrát větší než Země a svou mateřskou hvězdu obíhá výrazně blíž než naše planeta Slunce. V její atmosféře byly už dříve identifikovány vodní páry a vědci předpokládají, že by mohla mít globální oceán. V nové studii vědci identifikovali několik podobných exoplanet k dalšímu průzkumu.

Ve výzkumu těchto exoplanet by mohl pomoci právě dokončovaný vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST). Tento výkonný teleskop by mohl některé exoplanety přímo pozorovat, u jiných by mohl detekovat konkrétní složení jejich atmosfér. Teleskop JWST by měl podle aktuálních plánů odletět do vesmíru koncem tohoto roku.

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
K2-18 124.3 ly
2 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit