Exoplaneta TOI-1634 b je největší známou skalnatou planetou s rokem kratším než den

Skupina astronomů vedená Teruyukim Hiranem objevila v datech z teleskopu TESS dvojici skalnatých exoplanet, které obíhají velmi blízko svých mateřských hvězd. Exoplanety TOI-1634 b a TOI-1685 b obíhají červené trpaslíky a jeden rok na nich trvá méně než jeden den. V případě první z nich se jedná o největší známou exoplanetu s takto krátkým rokem, její poloměr je o 75 % větší než poloměr Země.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá
Skalnatá exoplaneta (ilustrace)

Skalnatá exoplaneta (ilustrace) Ilustrace planetárního systému u červené hvězdy.Vznik planet

Planety vznikají z protoplanetárního disku hmoty, která rotuje kolem mladých hvězd. Tento materiál se gravitací srocuje do shluků, ze kterých časem vznikají nejprve menší tělesa a později protoplanety. Rodící se planety dál sbírají hmotu, která se nachází na jejich oběžné dráze kolem hvězdy, až tento prostor zcela vyčistí.
Obě exoplanety jsou skalnaté a bez původní vodíkové atmosféry, kterou by planety měly mít po svém zrození. To pravděpodobně způsobila jejich blízkost k mateřským hvězdám, které atmosféru svou radiací odvály. Podle vědců je nicméně možné, že tyto exoplanety mohou mít tzv. sekundární atmosféru, která vzniká z materiálu, který pochází z jejich povrchu.

Exoplanety TOI-1634 b a TOI-1685 b jsou tak vhodnými kandidáty na průzkum novými výkonnými observatořemi, jako je například budoucí vesmírný teleskop Jamese Webba. S jeho pomocí budou astronomové moci zkoumat atmosféry exoplanet, jejich strukturu a složení. To jim napoví více o zrodu a evoluci vzdálených planet.

TOI-1634

Červený trpaslík TOI-1634 se nachází 115 světelných let daleko. Jedná se o hvězdu s polovinou hmotnosti Slunce a 45 % jeho poloměru. Poloměr exoplanety TOI-1634 b je asi o 75 % větší než poloměr Země a jde o zatím největší známou skalnatou exoplanetu s krátkou dobou oběhu.

TOI-1685

Hvězda TOI-1685 je také červený trpaslík s poloviční hmotností oproti Slunci. Exoplaneta TOI-1685 b má poloměr o 46 % větší než Země. V tomto systému by se mohla nacházet ještě jedna exoplaneta, její existence ale zatím nebyla potvrzena.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
TOI-1634 Červený trpaslík 115.2 1
part of star image
part of star image
TOI-1685 Červený trpaslík 122.8 2

Mise TESS

Misí vesmírného teleskopu TESS je hledání exoplanet u blízkých jasných hvězd. Využívá k tomu tzv. tranzitů, kdy bedlivě sleduje záři hvězdy a čeká na její pohasnutí. Pokud záře hvězdy fluktuuje pravidelně, mohlo by to být způsobeno přechodem planety před ní. Takové kandidátské planety jsou následně ověřovány dalšími observatořemi. Během dvouleté primární fáze, kdy teleskop prozkoumá na 85 % oblohy vědci očekávají identifikování tisícovky exoplanet.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety
tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety