Exoměsíce < LIVING fUTURE

Z disku prachu kolem mladé exoplanety by mohly vzniknout exoměsíce, možná už vznikly

Mezinárodnímu týmu astronomů vedenému Tomasem Stolkerem z Leiden University v Nizozemí se podařilo prozkoumat disk prachu obklopující mladou exoplanetu ve hvězdném systému GQ Lupi. Z materiálu v tomto disku by v budoucnosti mohly vzniknout měsíce podobné těm, které obíhají například planetu Jupiter.

GQ Lupi

GQ LupiExoměsíce

Jako exoměsíce jsou označována tělesa, která obíhají exoplanety, tedy planety u vzdálených hvězd. I když vědci existenci exoměsíců předpokládají, současné technologie neumožňují jejich přímé ani nepřímé pozorování. U některých mladých exoplanet nicméně lze pozorovat disk prachu, ze kterého by exoměsíce časem mohly vzniknout.

Hvězdný systém GQ Lupi

GQ Lupi se nachází 495 světelných let daleko. Jedná se o velmi mladou oranžovou hvězdu, která má 70 % hmotnosti Slunce. Vědci její stáří odhadují na maximálně 2 miliony let (stáří Slunce je více než 4 miliardy let). Hmotnost exoplanety GQ Lupi b není známá (odhaduje se v rozmezí mezi 1-36 hmotnostmi Jupiteru). Na rozdíl od jiných exoplanet totiž byla pozorována pouze přímo a astronomové tak nemají informaci o jejím poloměru nebo váze (což jsou údaje zjistitelné z jiných způsobů detekce exoplanet). Je proto možné, že se nakonec nejedná o exoplanetu ale o hnědého trpaslíka (potom by měla označení GQ Lupi B). V roce 2020 byl v systému objeven ještě jeden objekt - malý červený trpaslík 2MASS J1549-3539. Ten je pravděpodobně hmotnější než exoplaneta/hnědý trpaslík GQ Lupi b a nachází se 2 400 AU od hlavní hvězdy.

Okolí exoplanety GQ Lupi b

Průzkum disku obklopujícího GQ Lupi b v infračerveném světle odhalil chladnější teploty, než vědci očekávali. Mohlo by to podle nich znamenat, že zde došlo ke vzniku měsíců, které část prostoru vyklidily od materiálu, který by infračervené záření jinak emitoval. Naopak zachycená H-alpha radiace naznačuje, že samotná planeta (nebo hnědý trpaslík) dál roste a akumuluje další hmotu. Ta by zřejmě pocházela také z okolního disku, možná i z prostoru kolem samotné hvězdy. Možnost rozeznat jednotlivé objekty v tomto systému z něj činí vhodný cíl pro pozorování novými výkonnějšími instrumenty. Mezi nimi patří mimo jiné vesmírný teleskop Jamese Webba, který by měl koncem roku odletět do vesmíru.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
GQ Lupi Oranžová hvězda 495.2 1
part of star image
part of star image
2MASS J15491331-3539118 Červený trpaslík 495.2 0
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoměsíce
tag icon
Další články z kategorie
Exoměsíce