do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U blízké hvězdy LHS 1678 byly objeveny dvě exoplanety menší než Země

Ve vzdálenosti 65 světelných let se astronomům podařilo najít dvě exoplanety obíhající červeného trpaslíka LHS 1678. V obou případech se jedná o malé skalnaté planety menší než Země. Exoplaneta LHS 1678 b má pouze 0,7 poloměru Země a patří tak mezi nejmenší známé exoplanety.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Exoplaneta LHS 1678 b nicméně obíhá svou hvězdu velmi blízko a je tak zřejmě vystavena vysokým teplotám, které ji činí neobyvatelnou. Svou hvězdu oběhne za asi 21 hodin a je pravděpodobné že s ní má vázanou rotaci, tedy jí ukazuje stále stejnou polokouli.

Větší z exoplanet LHS 1678 c má zhruba 0,98 poloměrů Země a od své hvězdy se nachází dál. Rok na této planetě trvá necelé 4 dny a mohla by od své hvězdy přijímat podobné množství energie jako Venuše.

Astronomové detekovali ještě třetí signál, který by mohla způsobovat exoplaneta s 0,9 poloměru Země. Její existence nicméně zatím nebyla potvrzena ostatními observatořemi. A aby toho nebylo málo, zdá se, že se v systému LHS 1678 nachází ještě další objekt - hnědý trpaslík.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
LHS 1678 64.8 ly
3 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit