Exoplanety < LIVING fUTURE

Orbitální rezonance exoplanet u hvězdy TRAPPIST-1 ukazuje, že se jejich oběžné dráhy příliš nemění

Sedm exoplanet podobných Zemi obíhá hvězdu TRAPPIST-1 v téměř dokonalé harmonii. Například za každých 8 oběhů hvězdy planetou b, oběhne planeta c mateřskou hvězdu 5x, planeta d 3x a podobně. Tato rezonance podle vědců zřejmě vznikla ještě v protoplanetárním disku a přetrvala dodnes. Fakt, že rezonance v tomto systému přetrvává, podle vědců znamená, že oběžné dráhy jeho exoplanet nic výrazně nenarušilo.

Exoplanety systému TRAPPIST-1

Exoplanety systému TRAPPIST-1 Porovnání velikostí exoplanet systému TRAPPIST-1 vzdáleného asi 40 světelných let od sluneční soustavy. Povrchy planet v této ilustraci odpovídají tomu, jaký charakter by která z nich mohla mít. Dvě planety nejbližší hvězdě by mohly mít roztavený povrch se sopkami a lávou. Planety TRAPPIST-1d a TRAPPIST-1e by mohly mít podmínky vhodné pro život. Zbylé vnější planety budou pravděpodobně velmi chladné.Naopak ve sluneční soustavě došlo po vzniku planet k mnoha změnám. Vědci předpokládají, že některé vnější planety si vyměnily pozice a jiné dokonce mohly být vystřeleny ze systému úplně. Kromě toho vnitřní planety sluneční soustavy prošly něčím, čemu vědci říkají Pozdní velké bombardování (Late Heavy Bombardment). Právě v tomto procesu se na Zemi mohly dostat organické sloučeniny a voda, které dne do velké míry určují podobu naší planety.

Nic z toho zřejmě v systému TRAPPIST-1 nenastalo. Tamní rezonance totiž stanovuje limity na narušení oběžných drah exoplanet. Podle nové studie tak mohly exoplanety v okolí této hvězdy měnit své oběžné dráhy jen velmi mírně.

Orbitální rezonance TRAPPIST-1

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
TRAPPIST-1 40.7 ly
6 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety
tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety