do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Teleskop VLT přímo vyfotografoval obří exoplanetu u zatím nejmasivnější hvězdy

Exoplanety už byly nalezeny u různě velkých hvězd, nicméně čím jsou hvězdy masivnější, tím méně planet u nich astronomové nacházejí. Nově objevená exoplaneta b Centauri (AB) b obíhá dvojhvězdu b Centauri jejíž kumulovaná hmotnost je mezi 6-10 Slunci, což je výrazně víc než u předchozího rekordmana. Exoplaneta je několikrát větší než planeta Jupiter a svou hvězdu obíhá víc než 100x dál.Hvězdný systém b Centauri

b Centauri je binární hvězdný systém ve vzdálenosti kolem 330 světelných let (neplést s blízkou trojhvězdou Alfa Centauri, kde se nachází hvězda Alfa Centauri B). Primární hvězda b Centauri A je 6x masivnější než Slunce a s 3x většími teplotami. O sekundární hvězdě b Centauri B toho není příliš známo, zřejmě je také masivní a s b Centauri A se vzájemně obíhají relativně blízko. Tento hvězdný systém je relativně mladý - má jen kolem asi 15 milionů let (Slunce je staré 4,5 miliardy let). Podobně jako jiné masivní hvězdy i hvězdy v tomto systému emitují intenzivní radiaci a hvězdný vítr. To je zřejmě jeden z důvodů, proč u takových hvězd nenacházíme exoplanety.

Exoplaneta b Centauri (AB) b

Exoplaneta v tomto systému obíhá obě hvězdy zároveň, proto její označení b Centauri (AB) b. Na poměry sluneční soustavy se jedná o velmi masivní objekt, podle vědců však nemá dostatečnou teplotu, aby šlo o hnědého trpaslíka. Od centrální dvojhvězdy se nachází dostatečně daleko, aby unikla intenzivní radiaci.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
b Centauri 339 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit