do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U exoplanety HAT-P-11 b bylo detekováno první planetární magnetické mimo sluneční soustavu

Astronomové objevili pomocí teleskopu Hubble první magnetické pole u planety obíhající jinou hvězdu než Slunce. Jedná se o exoplanetu HAT-P-11 b u oranžové hvězdy ve vzdálenosti 124 světelných let. Magnetické pole chrání Zemi před slunečními větry a radiací z vesmíru, jeho přítomnost proto vědci považují za jeden z klíčových faktorů, který má vliv na existenci života na planetě.Hvězda HAT-P-11

Hvězda HAT-P-11 patří do třídy oranžových trpaslíků (spektrální třída K), kteří jsou o něco menší a chladnější než Slunce. Má asi 80 % hmotnosti naší hvězdy a 70 % jejího poloměru. Její stáří vědci odhadují na 6,5 miliardy let, tedy o 2 miliardy víc než má Slunce. U HAT-P-11 byly v letech 2009 a 2018 objeveny dvě exoplanety.

Exoplaneta HAT-P-11 b

Menší z exoplanet v systému je o něco větší než Neptun. Podle astronomů se nicméně podobá spíš Jupiteru, i když je výrazně menší. Pozorování regionu kolem této exoplanety teleskopem Hubble nyní odhalilo nabité částice uhlíku, které za ní vytváří dlouhý ocas. Pozorovaná data lze dobře vysvětlit přítomností magnetického pole kolem exoplanety, se kterým atomy uhlíku interagují. Ačkoli se planeta nachází pouze 0,05 AU od svojí hvězdy, její magnetický ocas se táhne 1 AU od planety (1 AU je vzdálenost Země od Slunce).

Další informace o HAT-P-11 b

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
HAT-P-11 123.6 ly
2 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit