do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Exoplaneta WASP-103 b obíhá svou hvězdu tak blízko, že má deformovaný tvar

Evropský vesmírný teleskop CHEOPS astronomům odhalil deformovaný tvar exoplanety WASP 103 b. Vědci už dříve předpokládali, že má tato planeta protáhlý tvar, protože obíhá velmi blízko svojí hvězdě. Jedná se o první případ detekce takové deformace u exoplanety.

MiseStartStatus
missions icon CHEOPS 18. 12. 2019 Probíhá


Hvězdný systém WASP 103

Hvězda WASP 103 je o 40 % větší a 22 % hmotnější než Slunce. Nachází se ve vzdálenosti 1 780 světelných let v souhvězdí Herkula. Planeta b (WASP 103 b) tuto hvězdu obíhá velmi blízko, pouhých 0,02 AU (Země obíhá Slunce ve vzdálenosti 1 AU). Řadí se proto mezi planety s velmi krátkou periodou - svou hvězdu oběhne za pouhých 22 hodin.

Exoplaneta WASP 103 b

Kombinovaná data z teleskopů Hubble, Spitzer a CHEOPS nyní ukazují, že slapové síly deformují tvar planety WASP 103 b do protáhlého tvaru. Dlouhodobá pozorování nyní navíc ukazují, že rok se na této exoplanetě pomalu prodlužuje. Znamená to, že planeta se k překvapení vědců ke hvězdě nepřibližuje, ale vzdaluje se od ní. Zatím však není zřejmé, co to způsobuje. Gravitace hvězdy by měla působit na její přibližování, zřejmě je zde tedy nějaký další faktor, který působí opačným směrem. Exoplaneta WASP 103 b
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
WASP-103 1779.2 ly
1 exoplanet

CHEOPS

CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) je společná mise ESA a Švýcarské vesmírné agentury. Jde o malý teleskop s průměrem 32 centimetrů, který bude měřit velikost známých exoplanet. K určení velikosti bude teleskop využívat tranzitu, kdy planeta přechází před svojí hvězdou. Primární část mise je plánována na 3,5 roku.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit