do not follow here
Neutronové hvězdy < LIVING fUTURE

Astronomům se podařilo charakterizovat druhý nejzářivější doposud neidentifikovaný zdroj gama záření

Ve vzdálenosti 2 700 světelných let se nachází zářivý zdroj gama záření 4FGL J1120.0-2204. Astronomům se nyní podařilo zjistit, že se jedná o binární hvězdu tvořenou milisekundovým pulsarem a hvězdou, ze které brzy vznikne bílý trpaslík.4FGL J1120.0-2204 byl druhý nejzářivější zdroj gama záření detekovaný vesmírným teleskopem Fermi, který doposud nebyl identifikovaný. Vědci vedení Samuelem Swihartem v nové studii uvádí, že s pomocí teleskopu SOAR v Čile našli původce tohoto záření. 

Jedná se o binární systém tvořený rychle rotující neutronovou hvězdou (milisekundový pulzar), která vysává hmotu ze svého souseda. Až tato sekundární hvězda přijde o své horní vrstvy, stane se z jejího jádra bílý trpaslík. Astronomové podobné systémy označují jako pavouky (spiders).

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
4FGL J1120-2204 2664 ly

Kategorie neutronových hvězd

Pulzar
Rotující neutronové hvězdy, které naším směrem vysílají proudy radiace vycházející z jejich pólů, se jeví jako pulzující hvězdy. Pulzary mají pravidelnou a specifickou periodu rotace a mohou být využívány k orientaci sond ve vesmíru. 

Rentgenový pulzar
Některé neutronové hvězdy vydávají rentgenové záření. Jedná se zpravidla o binární systémy, kde neutronová svou gravitací vysává materiál ze svého souseda. Tento materiál vytváří akreční disk kolem neutronové hvězdy. Čím blíž, tím rychleji rotuje a více se zahřívá, a to až do extrémních teplot, kdy dochází k emisi rentgenového záření.

Milisekundový pulzar
Neutronové hvězdy, které se kolem svojí osy otočí za kratší dobu, než je 10 milisekund jsou označovány jako milisekundové. Vědci předpokládají, že se jedná o hodně staré neutronové hvězdy, které v průběhu svojí existence zrychlily svou rotaci. Pravděpodobnou příčinou zrychlení je pohlcování rychle rotujícího materiálu z disku kolem hvězdy.

Pavoučí pulzary
Binární systémy, kde je sekundární hvězda částečně degenerovaná, jsou označovány jako pavoučí (spider pulsars). Pokud je sekundární hvězda menší než 0,1 slunečních hmotností, je primární neutronová hvězda označena jako černá vdova.

Magnetar
Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem, které dosahuje až k 1011 tesla. I tyto hvězdy rotují vysokou rychlostí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neutronové hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit