do not follow here
Exoměsíce < LIVING fUTURE

Objev druhého kandidáta na měsíc u vzdálené planety - je více než 2x větší než Země

U většiny planet ve sluneční soustavě lze najít měsíce. Dá se předpokládat, že to samé bude platit pro exoplanety u jiných hvězd. Tzv. exoměsíce se ale nehledají snadno, do dnešního dne astronomové našli pouze dva kandidáty. Objev toho druhého byl oznámen u exoplanety Kepler 1708 b e vzdálenosti více než 5 500 světelných let.Exoměsíce

Jako exoměsíce jsou označována tělesa, která obíhají exoplanety, tedy planety u vzdálených hvězd. I když vědci existenci exoměsíců předpokládají, jejich pozorování je velmi těžké s dnešními technologiemi. Zatím byly identifikování dva kandidáti na exoměsíce (Kepler 1625 b-i, Kepler 1708 b-i). U některých mladých exoplanet nicméně také pozorovat disk prachu, ze kterého by exoměsíce časem mohly vzniknout.

Hvězdný systém Kepler 1708

Hvězda Kepler 1708 se svou velikostí a hmotností podobá Slunci a nachází se 5 600 světelných let daleko. U hvězdy byla objevena relativně chladná exoplaneta, která se svou velikostí blíží planetě Jupiter. Právě u ní nyní astronomové vedení Davidem Kippingem objevili signál, který naznačuje přítomnost exoměsíce.

Exoměsíc Kepler 1708 b-i

Není to ale měsíc, jak jej známe ze sluneční soustavy. Podle nové studie v magazínu Nature má poloměr více než 2x větší než Země. Mohlo by tak jít o objekt, který vznikl u své mateřské planety a ze stejného materiálu. Stejně tak by ale mohlo jít o planetu zachycenou gravitací větší planety. Existenci exoměsíce je nicméně ještě nutné potvrdit dalšími pozorováními jinu observatoří. Zatím se jedná pouze o kandidátský objekt, stejně jako v případě prvního exoměsíce Kepler 1625 b-i.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Kepler 1708 5692.5 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoměsíce

Načítám stránku...
x zrušit