do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Hvězdárna v Ondřejově se podílela na objevu zatím nejmladší exoplanety z kategorie horkých Saturnů

Tým astronomů, jehož součástí je také několik Čechů, oznámil objev exoplanety TOI 1268 b. Jde o plynného obra, který se svou hmotností blíží planetě Saturn a svou hvězdu obíhá velmi blízko, řadí se proto do kategorie tzv. horkých Saturnů. Hvězda TOI 1268 je podle nové studie mladší než miliardu let, což z její planety dělá nejmladší ve své kategorii.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Hvězda TOI 1268

TOI 1268 je oranžový trpaslík ve vzdálenosti asi 360 světelných let. Tato hvězda je jen o něco málo menší než Slunce, je však výrazně mladší. Oproti naší hvězdě, která má asi 4,5 miliardy let, má TOI 1268 pouhých 0,3 miliard let.

Exoplaneta TOI 1268 b

Exoplaneta b svou hvězdu obíhá ve vzdálenosti 0,07 AU - tedy výrazně blíž než třeba Merkur Slunce (0,38 AU). Přijímá díky tomu výrazné množství energie, která ji zahřívá. Přítomnost plynných obrů v blízkosti hvězd je poměrně častá, i když ze sluneční soustavy tuto situaci neznáme. Čím se TOI 1268 b vymyká, je stáří její hvězdy.

Pozorování z České republiky

Exoplanetu TOI 1268 b poprvé zachytil vesmírný teleskop TESS, z jehož pozorování bylo možné odhadnout její velikost (je si 9x větší než Země). Aby bylo možné určit její hmotnost, bylo třeba využít jiné metody a jiného teleskopu. Zde astronomové využili observatoří McDonald (Texas), Tautenburg (Německo) a Ondřejov, jejichž pozorování pomohla upřesnit hmotnost planety (80 % hmotnosti planety Jupiter).
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
TOI 1268 359 ly
1 exoplanet

Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit