do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Evoluce planet: Z plynných obrů mohou vzniknout planety podobné Zemi

Astronomům se podařilo identifikovat dvě exoplanety, které postupně přichází o své atmosféry. Obě patří do kategorie tzv. malých Neptunů, tedy planet menších a hustějších, než je Neptun ve sluneční soustavě, a obě pomalu přichází o svou atmosféru. V nově publikované studii došli vědci k závěru, že po odvanutí jejich atmosfér zůstane pouze jádro, které by mohlo být větší než Země.TOI 560 b

Exoplaneta TOI 560 b (nebo také HD 73583 b) se nachází u hvězdy, která má asi dvě třetiny hmotnosti Slunce. Samotná planeta je potom 10x hmotnější než Země a má poloměr 2,8x větší než naše planeta. Nová data naznačují, že z atmosféry exoplanety TOI 560 b uniká vodík a dochází tak k jejímu postupnému zmenšování. K překvapení astronomů to navíc vypadá, že plyn uniká směrem k hvězdě. U ostatních planet většinou dochází k úniku atmosféry vlivem hvězdných větrů, které ji vanou dál od hvězdy.

HD 63433 b

Hvězdu HD 63433 obíhají nejméně dvě exoplanety. Jedna z nich (HD 63433 b) je 5x hmotnější než Země a druhá 7x (HD 63433 c). U vzdálenější HD 63433 c se astronomům podařilo detekovat únik helia z atmosféry. U bližší exoplanety žádné unikající plyny nedetekovali a předpokládají, že už o svou plynnou obálku přišla.

Jádro malých neptunů

Proces úniku atmosféry do vesmíru se zřejmě jen tak nezastaví. Bude-li pokračovat, zůstane z plynné planety pouze její skalnaté jádro. V některých případech by mohlo být větší než Země a exoplaneta by se tak zařadila do kategorie tzv. superzemí.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
HD 63433 73 ly
3 exoplanet
part of star image
part of star image
HD 73583 103.1 ly
2 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit