do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U nejbližší hvězdy Proxima Centauri byl objeven nový kandidát na exoplanetu

S pomocí teleskopu VLT se astronomům podařilo u nejbližší hvězdy od Slunce objevit slabý signál, který by mohl být způsoben drobnou exoplanetou. Pokud se objev potvrdí, půjde o už třetí planetu obíhající tuto hvězdu. Proxima Centauri se nachází 4,2 světelných let daleko a je součástí trojhvězdy Alfa Centauri. Už dříve u ní byly objeveny dvě exoplanety.Proxima Centauri

Proxima Centauri je malý červený trpaslík, který má asi 12 % hmotnosti Slunce. Nachází se pouhé 4,24 světelných let daleko ve hvězdném systému Alfa Centauri, který má celkem 3 hvězdy. Červení trpaslíci jsou nejčastější druh hvězd v našem okolí a často se jedná o aktivní hvězdy, které do svého okolí emitují intenzivní radiaci. 
Nově objevený kandidát na exoplanetu má podle astronomů pouhou čtvrtinu hmotnosti Země. Pokud se jeho existence potvrdí, půjde o nejlehčí dosud objevenou exoplanetu. Její velikost zatím není známá, protože detekce se podařila prostřednictvím metody měření radiální rychlosti hvězdy. Při ní astronomové zkoumají odchylky v pohybu hvězdy způsobené gravitací obíhající exoplanety.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Proxima Centauri 4.2 ly
2 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit