do not follow here
Komety < LIVING fUTURE

U hvězdy Beta Pictoris bylo identifikováno 30 exokomet

Astronomům vedeným Alainem Lecavelierem se podařilo napočítat hned 30 komet, které obíhají blízkou hvězdu Beta Pictoris. Pomohl jim k tomu vesmírný teleskop TESS, který hvězdu pozoroval celkem 156 dní. Přístroj zaznamenal přechody komet před hvězdou, které způsobily její slabé pohasnutí.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Systém β Pictoris

Hvězda β (Beta) Pictoris se nachází 63 světelných let od sluneční soustavy. Jedná se o hvězdu, která je o 75 % hmotnější než Slunce a má pouhých 25 milionů let (Slunce má 4,5 miliardy let). V systému byly přímo vyfotografovány dvě masivní exoplanety a disk materiálu. Přítomnost komet byla u Beta Pictoris poprvé potvrzena už v roce 1987, do dnešního dne znají astronomové celkem 27 takových systémů, většinou se jedná o mladé hvězdy.

Nový výzkum

Astronomové vedení Alainem Lecavelierem nyní publikovali novou vědeckou studii, ve které reportují identifikaci 30 exokomet (komety, které obíhaj jinou hvězdu než Slunce). Podařilo se jim to díky vesmírnému teleskopu TESS, která zaznamenal jejich přechody před hvězdou. Analýzou těchto tranzitů vědci odhadují, že velikost těchto komet je srovnatelná s těmi ve sluneční soustavě.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Beta Pictoris 64 ly
2 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Komety

tag icon
Další články z kategorie
Komety
Načítám stránku...
x zrušit