do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U hvězdy TOI 500 byly objeveny 3 nové exoplanety

Hvězda TOI 500 (Gliese 9224) se nachází 155 světelných let od Slunce a už dříve u ní byla objevena tranzitující exoplaneta TOI 500 b. V nové studii nyní astronomové reportují objev dalších tří planet, které svou gravitací působí na hvězdu. Nově objevené exoplanety mají hmotnost mezi 5 a 33 hmotnostmi Země.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Hvězda TOI 500

TOI 500 je oranžová hvězda se třemi čtvrtinami hmotnosti Slunce ve vzdálenosti 155 světelných let. Je zhruba stejně stará a aktuálně jsou u ní známy 4 exoplanety - 2 obíhají v těsné blízkosti a 2 o měco dál.

Exoplaneta TOI 500 b

Nejblíže obíhá hvězdu planeta b, která je o 60 % masivnější než Země. Rok na této exoplanetě trvá pouhých 12 hodin a na jejím povrchu panují vysoké teploty neslučitelné se životem, jak jej známe.

Exoplaneta TOI 500 c

Planeta c se nachází také velmi blízko hvězdy, rok na ní trvá 6 a půl dne. Její hmotnost je asi 5x větší než hmotnost Země.

Exoplanety TOI 500 d, e

Dál od TOI 500 obíhají ještě dvě další exoplanety. Planeta d má 10 % hmotnosti Jupitera a hvězdu oběhne za 26 dní. Rok na planetě e trvá 60 dní a má hmotnost 12 Zemí.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
TOI 500 154.8 ly
4 exoplanet

Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety