do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Objev exoplanet u nezvykle velké hvězdy Mu2 Scorpii

Téměř všechny dnes známé explanety se nachází u hvězd, které mají méně než 2,3 hmotnosti Slunce. Astronomové vedení Vitem Squicciarinim nyní reportují objev exoplanety a náznak dalšího objektu u hvězdy Mu2 Scorpii, která má kolem 8-9násobku hmotnosti Slunce. Novou exoplanetu se jim podařilo přímo vyfotit teleskopem VLT.Hvězda

Hvězda Mu2 Scorpii (µ2 Sco) se nachází přes 600 světelných let daleko. Jedná se o tzv. podobra (subgiant), tedy hvězdu, které už dochází vodík pro termojadernou fúzi a brzy se přemění v obra. Jedná se o první známou hvězdu s planetárním systémem, kterou čeká exploze supernovy.

Planetární systém

Pomocí teleskopu VLT a zařízení SPHERE se u ní astronomům podařilo vyfotografovat exoplanetu b, která má podle odhadů asi 15 hmotností Jupitera. Aktuálně se nachází asi 290 AU od hvězdy (vzdálenost Země - Slunce je 1 AU). Měření navíc naznačují přítomnost dalšího, ještě masivnějšího objektu, jeho existence nicméně bude muset být ještě potvrzena. Hmotnost nově objevených planet se pohybuje těsně nad limitem spalování deuteria, který je kolem 13 hmotností Jupitera. Astronomové tyto objekty zpravidla považují za hnědé trpaslíky, v případě Mu2 Scorpii však oba objekty zřejmě vznikly stejnou cestou jako planety a ve studii je považují za exoplanety. Mu2 Scorpii se s vzdáleností 615 světelných let řadí mezi nejvzdálenější systémy s přímo vyfotografovanou exoplanetou (rekord drží CT Chamaeleontis b 622 světelných let daleko). Zároveň se jedná o jednu z nejmasivnějších hvězd, u které byly exoplanety pozorovány (rekord má HD 240237 se zhruba 9 hmotnostmi Slunce).
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Mu2 Scorpii 615.4 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit