do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U blízké hvězdy Ross 508 byla objevena velká skalnatá exoplaneta

Ve vzdálenosti necelých 36 světelných let objevili astronomové vedení Hiroki Harakawou novou exoplanetu. Obíhá malou hvězdu Ross 508 a nachází se na hranici její obyvatelné zóny. Nově identifikovaná exoplaneta Ross 508 b se řadí mezi tzv. superzemě, tedy skalnaté planety větší než Země.Hvězda Ross 508

Ross 508 je červený trpaslík, který má asi pětinu hmotnosti Slunce. Jedná se o malou chladnou hvězdu vzdálenou 35,6 světelných let a patří tedy mezi blízké hvězdy. Nachází se na severní obloze, ale je příliš slabá na pozorování bez velkého teleskopu.

Exoplaneta Ross 508 b

Pomocí měření radiální rychlosti hvězdy v blízkém infračerveném spektru se vědcům podařilo odhalit další objekt v její blízkosti. Jde o exoplanetu čtyřikrát hmotnější než Země, která ji oběhne jednou za 11 dní. Hvězdu sice obíhá velmi blízko (pouhých 5 % vzdálenosti Země od Slunce), přesto se nachází na vnitřní hranici tzv. obyvatelné zóny. Za tu je považována oblast v určité vzdálenosti od hvězdy, kde by mohly panovat vhodné podmínky pro existenci kapalné vody na povrchu.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Ross 508 36.6 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit