do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nejjasnější hvězdy by dokázaly proměnit Neptun ve skalnatou planetu

Astronomům se podařilo detekovat exoplanetu svou velikostí podobnou Neptunu u horké hvězdy HD 56414. Planeta se nachází na hranici oblasti označované jako poušť Neptunů, takové vzdálenosti od hvězdy, kde jich zatím bylo nalezeno jen velmi málo. Nový výzkum ukazuje, že za to zřejmě může radiace ze samotných hvězd, která atmosféru planet s méně než 8-14 hmotnostmi Země prostě odvane pryč.Hvězda HD 56414 (TOI-1228) se nachází 873 světelných let od Slunce. Je téměř 2x masivnější a září 14x intenzivněji než Slunce. Patří do spektrální třídy A, tedy mezi horké hvězdy s modrobílou barvou.

Exoplaneta HD 56414 b ji obíhá v pouhé čtvrtině vzdálenosti Země od Slunce a silná radiace z hvězdy je na ní znát. Teploty v atmosféře planety, která je zřejmě z kategorie plynných obrů, dosahují až 860 °C. Podle vědců u hvězdy vydrží atmosféra s planetou kolem miliardy let, což je zhruba životnost tohoto druhu hvězd. Pokud by se ale nacházela blíž, radiace z hvězdy by její atmosféru odvála.

Právě to je zřejmě důvod, proč zářivé masivní hvězdy ve své blízkosti nemají planety menší než Jupiter. Atmosféry planet s menší gravitací jsou hvězdou odváté pryč a zůstává pouze malé jádro, které není tak snadno detekovatelné dnešními teleskopy.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
HD 56414 873.2 ly
1 exoplanet

Vznik planet

Planety vznikají z protoplanetárního disku hmoty, která rotuje kolem mladých hvězd. Tento materiál se gravitací srocuje do shluků, ze kterých časem vznikají nejprve menší tělesa a později protoplanety. Rodící se planety dál sbírají hmotu, která se nachází na jejich oběžné dráze kolem hvězdy, až tento prostor zcela vyčistí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit