do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Teleskop Jamese Webba zachytil první jasný signál oxidu uhličitého u vzdálené exoplanety

Vesmírný teleskop Jamese Webba detekoval stopy oxidu uhličitého v atmosféře exoplanety WASP-39b vzdálené 700 světelných let. Jedná se o první jasnou evidenci této chemické sloučeniny a vědci předvídají, že zařízení dokáže rozpoznat i další látky jako metan nebo vodu. Složení atmosféry vědcům napovídá o procesech na (v) planetě a jejím vývoji. Pochopení evoluce vzdálených planet potom napoví více o historii těch ve sluneční soustavě.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Exoplaneta WASP-39b obíhá hvězdu WASP-39 podobnou Slunci (má 93 % hmotnosti a 90 % poloměru Slunce). Byla objevena v roce 2011 a dodnes je to jediná známá planeta u této hvězdy. Má asi třetinovou hmotnost planety Jupiter zatímco její poloměr je asi o 30 % větší. Díky své blízkosti hvězdě na ní panují vysoké teploty blížící se 1000 °C.

Teleskop Jamese Webba pozoroval hvězdu WASP-39 v momentě, kdy byla část jejího světla blokována obíhající exoplanetou. Analýzou světelného spektra se vědcům podařilo zjistit, které jeho části jsou blokovány částicemi v atmosféře vzdálené exoplanety, což jim umožnilo odhadnout její složení. Pomocí jiných zařízení se podobným způsobem už v atmosféře planety podařilo detekovat vodní páru, sodík a draslík.

Tento postup se označuje jako transmisní spektroskopie a bude využit u dalších známých exoplanet během mise JWST.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
WASP-39 702.4 ly
1 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit