Hvězdy < LIVING fUTURE

Pozorování teleskopem JWST ukazují zvláštní atmosféru hnědého trpaslíka VHS 1256-1257 B

Spektroskopická analýza dat z teleskopu Jamese Webba ukazuje složení atmosféry blízkého hnědého trpaslíka VHS 1256-1257 B. Objekt na pomezí hvězdy a planety obíhá drobného červeného trpaslíka VHS 1256-1257, který se nachází asi 41 světelných let daleko. Kromě metanu, sodíku, vody a draslíku se astronomům podařilo v atmosféře identifikovat také částice křemíku. Ty jsou zřejmě součástí molekul prachu, který v jeho atmosféře vytváří husté mraky.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Podle nové studie je hnědý trpaslík VHS 1256-1257 B na pomezí mezi planetou a hvězdou, kdy s rostoucí hmotností dochází ke zprůhlednění atmosféry. Pozorované křemičitanové mraky byly u objektu planetární velikosti pozorovány poprvé. Kromě toho vykazuje známky turbulentní atmosféry, kdy dochází k míchání horních a spodních vrstev.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
VHS 1256-1257 41.4 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy