do not follow here
Europa < LIVING fUTURE

Sonda Juno proletěla kolem ledového měsíce Europa a pořídila snímky jeho povrchu

Hlavním úkolem vesmírné sondy Juno je průzkum atmosféry planety Jupiter. V říjnu se nicméně dostala do těsné blízkosti měsíce Europa, pod jehož povrchem se ukrývá globální oceán. A unikátní přístroje sondy přinesly zcela nové informace o struktuře a procesech, které na Europě probíhají. NASA den po průletu zveřejnila fotografie z průletu.

MiseStartStatus
missions icon Voyager 2 20. 8. 1977 Probíhá
missions icon Voyager 1 5. 9. 1977 Probíhá
missions icon Galileo 18. 10. 1989 - 21. 9. 2003 Ukončená: Úspěch
missions icon Juno 5. 8. 2011 Probíhá


Europa

Europa je jeden ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter, má v poloměru 1 561 km, což je jen o něco méně než Měsíc. Pod ledovou slupkou tohoto měsíce se ukrývá globální oceán s větším množství vody, než se nachází v oceánech na Zemi.

Aktuálně

06.10.
2022
obrázek ke zprávěLaboratoř JPL zveřejnila další snímky z průletu Juno kolem Europy. Tentokrát se jedná o záběry zblízka, které ukazují terén křižovaný dvojitými čárami.
29.09.
2022
Sonda Juno dnes úspěšně proletěla kolem Europy, přiblížila se jí jako první lidská sonda po více než 20 letech. Podle NASA by měly být první fotografie k dispozici do pátku.
Primární misí vesmírné sondy Juno byla planeta Jupiter a její atmosféra. Tato část mise úspěšně skončila v roce 2020, kdy ji NASA prodloužila a rozšířila také o průzkum měsíců planety. Z nich je Europa cílem nejlákavějším - díky oceánu, který se nachází pod její slupkou.

Sonda Juno se přiblížila na pouhých 358 kilometrů od povrchu a byly aktivovány všechny její přístroje. Vědci tak získali nová data o ionosféře a třeba také interakci měsíce s magnetosférou planety. Nejzajímavější informace by ale mohly přijít z mikrovlnného radiometru MWR, který do hloubky prozkoumal ledovou slupku.

Europu už dříve z blízka zkoumaly sondy Voyager 1 a 2 a Galileo. Ani jedna z nich ale nepronikla pod povrch tak, jak to dokáže přístroj MWR. Vědci doufají, že se jim podaří zjistit tloušťku ledové sloupky a potvrdit existenci podpovrchových kapes s kapalnou vodou. 

Ani jedna z předchozích sond nezkoumala póly měsíce, nad kterými sonda Juno proletěla, právě zde by se mohly nacházet zatím pouze teoretické gejzíry chrlící vodu z nitra měsíce do jeho okolí. 

Europa

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa

Načítám stránku...
x zrušit