do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Blízká exoplaneta Gliese 1252 b zřejmě nemá žádnou atmosféru

Nový výzkum ukazuje, že exoplaneta Gliese 1252 b zřejmě nemá žádnou atmosféru. Vyplývá to z nově publikované studie, ve které vědci využili data z teleskopů TESS a Spitzer. Planeta u malé hvězdy vzdálené 67 světelných let je zatím nejmenším objektem, u kterého vědci podobně detailní měření provedli. Je jen o něco větší než Země, svou hvězdu ale obíhá tak blízko, že její povrch je vystaven teplotám dosahujícím 1 200 °C, kdy tají kovy jako zlato, stříbro nebo měď.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Červený trpaslík Gliese 1252 má asi jen 40 % hmotnosti a velikosti Slunce. Exoplaneta Gliese 1252 b u ní byla objevena už v roce 2020 vesmírným teleskopem TESS. Obíhá ji ve vzdálenosti pouhých 0,009 AU - tedy asi jen 2 % vzdálenosti Merkuru od Slunce.

Vědci vedení Ianem Crossfieldem využili data z vesmírných teleskopů TESS a Spitzer, aby zjistili víc o její možné atmosféře. Kromě tranzitu, kdy planeta přechází před hvězdou, ji pozorovali také, když se schovávala za hvězdu. 

Jejich výzkum naznačuje, že maximální tlak, který by atmosféra vytvářela u povrhu planety, může být 10 barů (tedy desetinásobek stejné hodnoty na Zemi). S velkou pravděpodobností je však řidší, nebo chybí úplně. Simulace dál naznačují, že i kdyby exoplaneta Gliese 1252 b atmosféru měla, do milionu let by o ni kvůli vysokým teplotám přišla.

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Gliese 1252 66.5 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit