do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U červeného trpaslíka TOI 1695 byla objevena exoplaneta 2x větší než Země

Astronomům se podařilo najít v datech z teleskopu TESS novou exoplanetu u hvězdy TOI 1695. Její existenci se jim podařilo potvrdit pomocí infračerveného spektropolarimetru SPIRou na Canada France Hawaii Telescope. Planeta TOI 1695 b je 2x větší než Země a vědci ji zařadili do kategorie sub-Neptunů.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Hvězda TOI 1695 se nachází asi 150 světelných let daleko na severní obloze. Jedná se o červeného trpaslíka, který má asi poloviční hmotnost oproti Slunci.

Exoplaneta TOI 1695 b oběhne svou mateřskou hvězdu jednou za 3 dny. Teploty na jejím povrchu dosahují více než 300 °C. Exoplaneta má téměř 6násobek hmotnosti Země a dvojnásobek jejího poloměru.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
TOI 1695 146.7 ly
1 exoplanet

Mise TESS

Misí vesmírného teleskopu TESS je hledání exoplanet u blízkých jasných hvězd. Využívá k tomu tzv. tranzitů, kdy bedlivě sleduje záři hvězdy a čeká na její pohasnutí. Pokud záře hvězdy fluktuuje pravidelně, mohlo by to být způsobeno přechodem exoplanety před ní. Takové kandidátské planety jsou následně ověřovány dalšími observatořemi. 

Během dvouleté primární mise teleskop prozkoumal asi 85 % oblohy. Nyní je v prodloužené fázi mise, při které zkoumá hvězdnou oblohu znovu. Trvat by měla do srpna 2022 a bude mít lehce pozměněné parametry.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit