do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Exoplaneta HD 114082 b má nezvykle vysokou hustotu, vědci neví, jak vznikla

Nová měření odhalila hmotnost exoplanety HD 114082 b, což vědcům umožnilo vypočítat její průměrnou hustotu. Ta však neodpovídá žádným stávajícím modelům popisujícím evoluci planet, je totiž až 3x hustější, než by měla být.Hvězda HD 114082

HD 114082 je žlutobílá hvězda o polovinu větší než Slunce ve vzdálenosti 310 světelných let. Jedná se o mladý objekt, který má podle odhadů pouhých 15 milionů let (Slunce vzniklo před 4,5 miliardami let). Jde o jednu z pouhých tří hvězd mladších 30 milionů let, u kterých byly objeveny exoplanety a změřeny jejich parametry.

Exoplaneta HD 114082 b

Hvězdu obíhá ve vzdálenosti 0,5 AU (tedy asi polovina vzdálenosti Země - Slunce) planeta velikostí podobná Jupiteru. Nové údaje nyní ale ukazují, že její hmotnost je oproti Jupiteru osminásobná. Z těchto dvou údajů potom vychází dvakrát vyšší hustota než u Země a desetinásobná oproti Jupiteru. Podle vědců je nepravděpodobné, že by se jednalo o skalnatou planetu, které bývají výrazně menší a lehčí. Nejspíš se jedná o plynného obra, není však zřejmé, jakou cestou vznikl.

Transit HD 114082 b

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
HD 114082 310 ly
1 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit