do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Exoplaneta 55 Cancri A e zřejmě vznikla dál od hvězdy, postupně se k ní ale přiblížila

Nová pozorování blízké dvojhvězdy 55 Cancri ukazují, že exoplaneta, která obíhá nejblíž její primární složku, má odlišný sklon oběžné dráhy než zbylé 4 planety. Planeta s označením e je jediná v systému, u které dochází k tranzitu, podle nových měření obíhá v podstatě nad rovníkem hvězdy. Nová data naznačují, že planeta zřejmě vznikla dál od hvězdy a postupně se k ní přiblížila.Hvězda 55 Cancri

Binární systém 55 Cancri (55 Cnc, Copernicus, Gliese 324) se nachází 41 světelných let daleko a je tvořen hvězdou podobnou Slunci a malým červeným trpaslíkem. U větší z hvězd byla objevena pětice exoplanet.

Exoplaneta 55 Cancri A e

Exoplaneta 55 Cancri A e (označovaná také jako 55 Cnc e nebo Janssen) obíhá hvězdu nejblíž - jednou za pouhých 18 hodin. Díky tomu je její povrch pokrytý lávovým oceánem. Má asi devítinásobek hmotnosti Země a asi dvojnásobek její velikosti. Odlišná oběžná dráha exoplanety od ostatních v systému naznačuje její původ. Vznikla zřejmě dál od hvězdy a obíhala ji v jiné rovině. Gravitace blízké hvězdy ji nicméně pozměnila a srovnala s vlastí rotací.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
55 Cancri 41.1 ly
5 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit