do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Planetární systémy se zpravidla řadí do jedné ze 4 kategorií

Do dnešního dne byly objeveny tisíce exoplanet. U některých hvězd jich bylo pozorováno několik a astronomové si začínají všímat, že jejich uspořádání většinou odpovídá jedné ze 4 kategorií.Vědci vedení Alexandrem Emsenhuberem vycházeli z dostupných dat, která přinesly mise vesmírných dalekohledů Kepler a TESS a také pozorování pozemními observatořemi. Velké množství planet ještě čeká na svůj objev, dosavadní data nicméně ukazují na existenci následujících tříd planetárních systémů.

Skalnaté planety s plynnými obry

První kategorii dobře známe, spadá do ní totiž i sluneční soustava s několika malými planetami a plynnými obry. Podobně je tomu u hvězdy Kepler 90, která se podobá Slunci. Obíhá ji šest malých planet ve vnitřní části a dvě velké plynné planety na okraji.

Skalnaté a ledové exoplanety

Příkladem této třídy je například planetární systém TRAPPIST-1. Kolem většinou malé hvězdy obíhají uspořádaně malé planety velikostí podobné Zemi.

Systém subneptunů

Často vídanou konfigurací je také skupina exoplanet větších než Země ale zároveň menších než Neptun, který je asi 4x větší než naše planeta. Zástupce je planetární systém u hvězdy Gliese 180, kolem které obíhají tři exoplanety zhruba 7x těžší než Země.

Systém obrů

Další často vídanou kombinací jsou systémy tvořené výhradně plynnými obry. Sem patří například systém HR 8799 se třemi planetami většími než Jupiter.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Gliese 180 39 ly
3 exoplanet
part of star image
part of star image
TRAPPIST-1 40.7 ly
7 exoplanet
part of star image
part of star image
Kepler-90 2835.9 ly
8 exoplanet
part of star image
part of star image
HR 8799 133.3 ly
4 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit