do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nově objevená exoplaneta HD 207496 b je příliš blízko svojí hvězdě a ztrácí atmosféru

Astronomové reportují objev nové exoplanety u hvězdy HD 207496. Její blízkost mateřské hvězdě je příčinou ztráty atmosféry, která buď probíhá, nebo už proběhla. Exoplaneta tak může být pokrytá globálním oceánem, nebo obsahovat postupně se ztrácející atmosféru.Hvězda HD 207496

HD 207496 je hvězda s asi 80 % hmotnosti Slunce ve vzdálenosti 77 světelných let. Na rozdíl od naší hvězdy je relativně mladá - má asi jen půl miliardy let (oproti 4,5 miliardám let Slunce).

Exoplaneta HD 207496 b

Exoplaneta b byla u hvězdy HD 207496 objevena ve vzdálenosti asi 0,06 AU (tedy 6 % vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem). Má 2x větší poloměr než Země a 6x větší hmotnost. Vědci ji řadí mezi tzv. mini Neptuny - tedy planety strukturou podobné Neptunu ve sluneční soustavě, avšak výrazně menší. Blízkost hvězdě znamená více tepla a také radiace, která způsobuje odvanutí atmosféry. Pokud o svou atmosféru doposud nepřišla, do půl miliardy let o ni podle vědců přijde. Vypočítaná hustota planety naznačuje, že se může jednat o svět pokrytý vodou, nebo s hustou atmosférou, případně jejich kombinace.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
HD 207496 77.1 ly
1 exoplanet
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Exoplanety

  Načítám stránku...
  x zrušit